Reklama

Poznański Budżet Obywatelski: od 1 sierpnia można zgłaszać projekty

1 sierpnia rozpocznie się przyjmowanie projektów, które będą miały szansę zdobyć finansowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wzięcia będzie rekordowa pula - 17,5 mln złotych. Projekty mają być sprawdzane pod względem formalnym, by później nie było problemów z ich realizacją.

W zeszłym roku pierwszy raz projekty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego podzielono na na ogólnomiejskie (maksymalnie realizacja projektu może kosztować 2 mln zł) i dzielnicowe (koszt realizacji to maksymalnie 500 tysięcy zł). Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 5 mln złotych, a na dzielnicowe 10 mln zł (po 2 miliony na każdą z pięciu dzielnic).

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Dziś wiadomo, że ogólna pula do wydania została zwiększona z 15 mln złotych do 17,5 mln złotych. Zmienił się jednak podział pieniędzy. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 3 mln złotych (maksymalnie 1,5 mln na projekt), a na rejonowe 14,5 mln złotych (maksymalnie 0,5 mln zł na projekt).

Pierwszy raz głosowanie odbędzie się tylko elektronicznie. Poznaniacy będą mogli głosować za pośrednictwem strony internetowej w swoich domach lub w jednym z 42 miejsc z komputerami. Kolejna zmiana ma sprawić, że nie powinny się pojawiać problemy z realizacją projektów wybranych przez mieszkańców. - Projekty będą sprawdzane pod kątem formalnym przez Gabinet Prezydenta i trafią do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, który sprawdzi czy projekt dotyczy gruntów należących do miasta. Jeżeli tak nie będzie, nie będzie to oznaczało automatycznego odrzucenia projektu. Wówczas WGN będzie się konsultować z pomysłodawcami - mówi Bartosz Aleksandrowicz z zespołu ds. PBO 2017.

Budżetem zajmują się obecnie inne osoby. - Dobrze jest, że jest to ktoś nowy. Dajemy mu kredyt zaufania, bo przedstawiono konkretne rozwiązania, które będą przyjęte, a także sposoby działania, które mają nie prowadzić do kuriozalnych sytuacji, w których wygrywa projekt, a później nie może być realizowany - mówi Marek Sternalski, radny PO.

Nowy harmonogram PBO zakłada, że przyjmowanie projektów rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do 11 września. Do 21 października urzędnicy będą mieli czas na sprawdzenie złożonych projektów. Głosowanie zaplanowano na drugą połowę listopada. W grudniu mamy poznać wyniki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro