Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
15 9
Reklama

Poznań: z Moraska zrobił zdjęcie burzy… nad Bałtykiem!

KaT
wtorek, 5.07.2016 r.
godz. 08.55
KaT | wtorek, 5.07.2016 r., godz. 08.55
Poznań: z Moraska zrobił zdjęcie burzy… nad Bałtykiem!
Burza nad Bałtykiem widziana z poznańskiego Moraska - fot. Leszek Bartczak / Piorunująco

Leszek Bartczak z Piorunująco poluje z aparatem fotograficznym na burze. Wielokrotnie pokazywaliśmy na naszym portalu jego zdjęcia. Tym razem udało mu się zrobić zdjęcie burzy nad Bałtykiem, choć…nad morzem nie był.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
15°C 1023 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1026 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wyjątkowe zdjęcie burzy nad Bałtykiem wykonane z poznańskiego Moraska pojawiło się na facebookowym profilu Leszka Bartczaka - Piorunująco. - Wierzchołek Cumulonimbus-a nad Bałtykiem w okolicach Kołobrzegu obserwowany z odległości ok. 230-250 km (z północy Poznania). Teraz już wiecie, dlaczego poluję z powodzeniem z tej miejscówki na zorze polarne, nawet podczas niezbyt mocnych burz geomagnetycznych, które są znacznie wyżej nad ziemią niż chmury burzowe. Przy sprzyjających warunkach widać stąd owal zorzy polarnej z odległości grubo ponad 1000 km, pomimo faktu, że Ziemia jest okrągła - zdradza Bartczak.

Jak to możliwe, że „łowcy burz” udało się w nocy z niedzieli na poniedziałek uchwycić na zdjęciu burzowe chmury oddalone od Poznania o około 300 kilometrów? - Magia Moraska - wyjaśnia. - Przede wszystkim była bardzo dobra widoczność oraz było bardzo mało zanieczyszczeń po drodze. Dodatkowo była to pora nocna i odpowiednio dobrałem miejscówkę. Właściwa była też wysokość chmur Cumulonimbus, których wierzchołki sięgają kilku, a nawet kilkunastu kilometrów. Zdarzało się w przeszłości, że widziałem stąd burze nawet nad Świnoujściem. Tej nocy z niedzieli na poniedziałek słabo, ale widoczne były wierzchołki izolowanych chmur burzowych pomiędzy Kołobrzegiem a wyspą Bornholm. Zdarza się, że nie widać stąd chmur burzowych i wyładowań z odległości 50 km, a innego dnia widoczne są z odległości ponad 200-250 km w linii prostej - podkreśla.

Bartczak już zapowiada, że dziś będzie polować na burze, które mogą wystąpić w Poznaniu lub niedaleko nas.

Reklama