Reklama
Reklama

Poznański Czerwiec 56': jednak odczytano nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej

fot. Mateusz Borys
fot. Mateusz Borys

O godzinie 11.00, podczas uroczystości w ramach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca, przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim odczytano apel pamięci, w trakcie którego wymieniono ofiary katastrofy smoleńskiej. - Jestem zbulwersowany - pisze nasz czytelnik.

- Właśnie wróciłem z obchodów Czerwca 56’ przy ulicy Kochanowskiego i jestem zbulwersowany - pisze czytelnik. - Mimo słów Pana prezydenta Jaśkowiaka, który powiedział, że nie będą wyczytane nazwiska ofiar smoleńskich, były one wyczytane. To jest skandal, że przy wspomnieniach ludzi związanych z Poznaniem były czytane ofiary smoleńskie. Jakim prawem? (...) Jestem młodym chłopakiem i poszedłem tylko po to na obchody, aby dać hołd ofiarom Czerwca, a nie Smoleńska. Przez to wydarzenie rezygnuję z dalszego uczestnictwa w obchodach - dodaje.

W ostatnich dniach było bardzo głośno o apelu, który miał być odczytany w trakcie uroczystości rocznicowych. Prezydent Poznania apelował, by Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz odstąpił od zawołania poświęconego upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej w treści Apelu Pamięci podczas obchodów rocznicy na placu Mickiewicza. Ponieważ prezydent nie dostał odpowiedzi od MON, wysłał do ministerstwa pismo, w którym rezygnuje z asysty wojskowej w trakcie wieczornych uroczystości na pl. Mickiewicza i tym samym daje MON do zrozumienia, że w apelu nie zostaną wymienione ofiary ze Smoleńska.

W uroczystości przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 przy ul. Kochanowskiego, która odbyła się o 11.00, udział brał m.in. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Po jej zakończeniu przyznał w rozmowie z dziennikarzem Telewizji WTK, że nie podobało mu się łączenie ofiar Poznańskiego Czerwca z ofiarami katastrofy lotniczej ze Smoleńska. Równocześnie zapewnił, że w trakcie wieczornych uroczystości na pl. Mickiewicza taka sytuacja nie będzie miała miejsca - odczytany zostanie apel "cywilny".

Co istotne, za odczytaniem apelu "smoleńskiego" w trakcie uroczystości o 11.00 stoi Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego. Już przed uroczystością ppłk. Włodzimierz Marciniak, prezes Związku zapowiadał m.in. na portalu naTemat.pl, że pojawi się tutaj wojsko, a tym samym odczytany zostanie Apel Pamięci ze wspomnieniem ofiar ze Smoleńska.

Więcej o programie dzisiejszych uroczystości TUTAJ.

  • Aktualizacja
    wtorek, 28.06.2016 r., godz. 13.22
    Aktualizacja
    wtorek, 28.06.2016 r., godz. 13.22
    Komunikat w tej sprawie wydała rzeczniczka prezydenta Poznania: "gospodarzem uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji, która odbyła się o 11:00, był Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Z kolei gospodarzem uroczystości składania kwiatów przy Bramie Głównej H. Cegielskiego-Poznań S.A. o godzinie 14:15 jest Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" H. Cegielski-Poznań S.A. Przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania na obu uroczystościach pełnią rolę gości. Miasto Poznań jest organizatorem obchodów głównych, które rozpoczną się o godzinie 20:30 się na placu Adama Mickiewicza. Z tego względu ma prawo do ingerencji w program tej uroczystości".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
24.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro