Reklama
Reklama

Uchwała o odwołaniu dyrektora poznańskiego szpitala dziecięcego nieważna

Jacek Profaska

23 maja informowaliśmy, że Jacek Profaska, wieloletni dyrektor szpitala dziecięcego w Poznaniu, został odwołany ze stanowiska. Taką decyzją podjął zarząd województwa. Sprawą zainteresował się wojewoda, który uznał, że uchwała odwołująca dyrektora ze stanowiska jest nieważna.

Profaska od lat był dyrektorem poznańskiego szpitala dziecięcego. 23 maja poinformowano, że odwołano go ze stanowiska. Taką decyzję podjął zarząd województwa, którego zdaniem przeniesienie obiektu do nowej lokalizacji (a ta wkrótce ma zacząć powstawać) będzie wymagało koordynacji z zewnątrz. Koordynacją ma się zająć Izabela Grzybowska, prezes spółki Szpitale Wielkopolski, która odpowiada za budowę nowego szpitala. Grzybowska pracuje obecnie na dwóch stanowiskach.

Decyzja zarządu województwa wzbudziła kontrowersje. W obronie dyrektora stanęli pracownicy szpitala, którzy m.in. pikietowali przy obiekcie. 1 czerwca wojewoda zapowiedział, że zbada sprawę pod kątem legalności podjęcia decyzji.

Dziś Tomasz Stube, rzecznik wojewody informuje, że wojewoda wydał rozstrzygnięcie. - Stwierdził w nim nieważność uchwały Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę panu Jackowi Profasce - wyjaśnia Stube. - Uchwała była badana przez Wojewodę Wielkopolskiego pod względem jej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Podstawą rozstrzygnięcia było istotne naruszenie przepisów prawa przez Zarząd Województwa polegające na niewystąpieniu o opinię do Rady Społecznej Szpitala. Obowiązek taki wynikał z art. 48 ust. 2 pkt. 1 lit. d ustawy o działalności leczniczej oraz zapisów Statutu Szpitala - dodaje. W piątek informacja ma trafić do zarządu województwa.

Sam Jacek Profaska po tym, jak dowiedział się, że został odwołany ze stanowiska, skierował sprawę do Sądu Pracy. Jak informuje Radio Merkury, wojewoda bada też kwestię zatrudnienia Izabeli Grzybowskiej na stanowisku dyrektora szpitala.

  • Aktualizacja
    piątek, 24.06.2016 r., godz. 13.02
    Aktualizacja
    piątek, 24.06.2016 r., godz. 13.02
    Do stanowiska wojewody odniósł się Leszek Wojtasiak z zarządu województwa. - Powyższe rozstrzygnięcie wojewody nie jest prawomocne. Na najbliższym posiedzeniu zarządu województwa podjęta zostanie ostateczna decyzja o skierowaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargi na rozstrzygnięcie wojewody. Tym samym legalność uchwały zarządu poddana zostanie kontroli sądowej - wyjaśnia Wojtasiak w komunikacie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
3℃
-1℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
37 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro