Reklama
Reklama

Brexit stał się faktem. Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej

fot. Michael Kappeler/PAP/DPA
fot. Michael Kappeler/PAP/DPA

Po godzinie ósmej rano podano oficjalne wyniki referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Blisko 52% głosujących opowiedziało się za wyjściem z Unii Europejskiej.

Referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię odbyło się w czwartek. Początkowe wyniki sondażowe mówiły o pozostaniu Wielkiej Brytanii w UE, ale sytuacja zaczęła się zmieniać w nocy wraz z kolejnymi przeliczonymi kartami do głosowania. Ostateczne wyniki ogłoszono po godzinie ósmej rano. W referendum wzięło udział blisko 36 milionów uprawnionych do głosowania, a to oznacza frekwencję na poziomie 72,2%. Za wyjściem z Unii Europejskiej głosowało 51,9%, a przeciwko 48,1% -Walczyłem w jedyny sposób jaki znam - głową, serem i duszą. Niczego nie zataiłem, byłem absolutnie szczery, mówiąc, że Wielka Brytania będzie silniejsza i bezpieczniejsza w Unii Europejskiej. Ale Brytyjczycy jasno wypowiedzieli decyzję, że chcą pójść inną drogą - skomentował premier David Cameron, który zapowiedział, że w ciągu trzech miesięcy poda się do dymisji.

Sprawę komentują też inny europejscy politycy - Unia Europejska to nie jest projekt wyłącznie na dobrą pogodę. Jesteśmy zdeterminowani, by zachować jedność Unii -mówił Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej i zapewniał jednocześnie, że UE była przygotowana również na ten negatywny scenariusz, a wkrótce odbędzie spotkanie unijnych liderów na ten temat. Negatywnie wyniki referendum ocenia polski Minister Spraw Zagranicznych - Mogę tylko westchnąć, że jednak to się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy. To jest niedobra wiadomość dla Polski przede wszystkim. Po pierwsze to oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili - powiedział Witold Waszczykowski na antenie Telewizji Republika.

Pierwszą konsekwencją Brexitu jest na pewno zamieszanie na rynku walutowym - Na rynku walutowym spodziewam się dalszego osłabiania się brytyjskiego funta oraz złotego. Umacniać się powinny waluty uważane za bezpieczne przystanie - dolar amerykański, frank szwajcarski i japoński jen - komentuje na łamach portalu Onet.pl Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI. Spore spadki są obserwowane od rana na warszawskiej giełdzie. Papiery wartościowe największych spółek straciły nawet 10% wartości. Spadła też wartość wszystkich indeksów giełdowych.

Z całą pewnością Brexit będzie miał też konsekwencje dla wielu Polaków mieszkających od lat w Wielkiej Brytanii. Największe problemy mogą mieć Ci, którzy na wyspy trafili po 2012 roku. Eksperci szacują, że do kraju może powrócić od 120 do 400 tysięcy Polaków. Poważne konsekwencje może jednak ponieść też sama Wielka Brytania. Przeciwko Brexitowi zagłosowala Irlandia Północna i Szkocja. Władze Szkocji już zapowiedziały, że przyszłość Szkocji jest w Unii Europejskiej - Przyszłość Szkocji jest w zjednoczonej Europie - zapowiedziała Nicola Sturgeon, pierwsza minister i liderka Szkockiej Partii Narodowej, która dodała, że Szkocja została oszukana - David Cameron oszukał nas mówiąc, że jeśli pozostaniemy w Zjednoczonym Królestwie, będziemy też w Unii. To nawiązanie do referendum z 2014 roku kiedy Szkoci opowiedzieli się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. Po wczorajszym referendum możliwy jest powrót do planów secesji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro