Reklama
Reklama

Apelują do poznaniaków o wzięcie udziału w obchodach rocznicy Poznańskiego Czerwca

Stowarzyszenie Prawo do Miasta apeluje do poznaniaków, by wzięli udział we wtorkowych obchodach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Najważniejsza część obchodów rozpocznie się o 20.30 na pl. Mickiewicza. - Niech będzie nas, jak wówczas, sto tysięcy!

Oficjalne uroczystości w ramach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca odbywać się będą od rana we wtorek. W wielu lokalizacjach składane będą kwiaty. Najważniejszą część obchodów rozpocznie msza o godzinie 18.00 w kościele ojców Dominikanów. Około 20.00 jej uczestnicy przejdą w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 na pl. Mickiewicza. Tam od 20.30 zaplanowano główne uroczystości - odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienia przedstawicieli władz i kombatantów, apel pamięci oraz ceremonię składania kwiatów. O 22.00 rozpocznie się natomiast "Ksenofonia" - widowisko multimedialne przygotowane z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Reżyserem jest Jan Komasa.

O udział w wieczornych uroczystościach na pl. Mickiewicza apeluje stowarzyszenie Prawo do Miasta. - Apelujemy o powszechny udział nas wszystkich, mieszkańców Poznania, w uroczystości rocznicowej o godz. 20.30 na pl. Adama Mickiewicza - w miejscu, w którym miała miejsce kulminacja protestu. Niech będzie nas, jak wówczas, sto tysięcy - piszą w apelu członkowie stowarzyszenia. - Znaczenie Poznańskiego Czerwca ’56, jego podłoże, przyczyny, przebieg zostały szeroko opisane i są dziś powszechnie znane. Naszym zdaniem wartości, które były motywacją tego robotniczego zrywu w dużym stopniu pozostają aktualne i są dla nas, poznaniaków i Polaków, ciągle ważnym i żywym wyzwaniem - dodają.

Prawo do Miasta podkreśla, że są to przede wszystkim wyzwania wolności, ludzkiej godności i solidarności. - Jesteśmy dumni, że to z naszego miasta wyszedł pierwszy tak silny impuls kładący kres (mimo ofiar, setek rannych i represji), koszmarowi czasów stalinowskiego terroru. Jesteśmy dumni z naszych rodziców, dziadków i pradziadków, którzy 60 lat temu odważyli się wyjść na ulice Poznania i solidarnie upomnieć się o podstawowe prawa człowieka: wolności, godności pracy, uczciwej płacy i szacunku. Jesteśmy dumni z tego, że ten najbardziej krwawy protest przeciw komunistycznemu reżimowi był pierwszą, wychodzącą z Poznania, zapowiedzią wielkiego ruchu "Solidarności" powstałego ćwierć wieku później. Spotkajmy się wszyscy na placu Mickiewicza, by to wyrazić. Jesteśmy winni Uczestnikom Czerwca’56 pamięć i uwagę, ale to my potrzebujemy Ich odwagi, siły i determinacji, by tak jak Oni sprostać trudnym, choć innym, wyzwaniom naszych czasów. Dlatego my poznaniacy bądźmy razem, solidarnie 28 czerwca - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro