Reklama

Obchody rocznicy Czerwca 56: będą utrudnienia w ruchu!

fot. UMP
fot. UMP

W najbliższy wtorek, 28 czerwca, w Poznaniu odbywać się będą uroczystości w ramach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu - nie tylko w centrum miasta.

Wydarzenia towarzyszące obchodom 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca odbywają się w Poznaniu od początku czerwca, ale ich kulminacja przypadnie na najbliższy wtorek 28 czerwca. O godzinie 6.00 przy tablicy pamiątkowej na bramie Fabryki Pojazdów Szynowych przy ul. 28 Czerwca 1956 223 złożone zostaną kwiaty. O 8.00 kwiaty zostaną złożone przy tablicy studentów poległych w trakcie wydarzeń sprzed 60 lat (pl. Marii Curie Skłodowskiej). Składanie kwiatów zaplanowano też o 9.00 przy tablicy pamiątkowej ZNTK (ul. Robocza) oraz o 10.00 w dawnej zajezdni MPK przy ulicy Gajowej.

O 11.00 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na gmachu komendy wojewódzkiej przy ul. Kochanowskiego. O tej samej godzinie przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 1956 (narożnik Kochanowskiego/Dąbrowskiego) odbędzie się uroczystość zakończona rekonstrukcją historyczną.

O 13.00 kwiatami zostaną uhonorowani adwokaci-obrońcy bohaterów Powstania Poznańskiego oraz oskarżeni w procesach politycznych. Kwiaty zostaną złożone przed ich pomnikiem u zbiegu ulic Solnej i Hejmowskiego. Na 14.15 zaplanowano uroczystość przy Bramie Głównej Cegielskiego przy ul. 28 Czerwca 1956 223.

Najważniejszą część obchodów rozpocznie msza o godzinie 18.00 w kościele ojców Dominikanów. Około 20.00 jej uczestnicy przejdą w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 na pl. Mickiewicza. Tam od 20.30 zaplanowano główne uroczystości - odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienia przedstawicieli władz i kombatantów, apel pamięci oraz ceremonię składania kwiatów.

O 22.00 rozpocznie się "Ksenofonia" - widowisko multimedialne przygotowane z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Reżyserem jest Jan Komasa. Widowisko odbędzie się w ramach Malta Festival Poznań. - Maltańskie widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka - choreografa, który przez wiele lat związany był z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik (również nagrodzonego Paszportem "Polityki") we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji - informują organizatorzy Malta Festiwal Poznań.

Uroczystości wiążą się z utrudnieniami w ruchu. Od godziny 6.00 do 6.30 oraz od 14.15 do 15.00 zamknięta dla ruchu w obu kierunkach zostanie ulica 28 Czerwca 1956 na odcinku od Hetmańskiej do Wspólnej. Objazd wyznaczony będzie ulicami Hetmańską, Dolna Wilda i Wspólna.

Kolejna zmiana zajdzie w godzinach 10.00 - 13.00 na ulicach Kochanowskiego i Krasińskiego. - Wyłączona z ruchu zostanie ulica Kochanowskiego oraz fragment ulicy Krasińskiego na odcinku od ulicy Mickiewicza do ulicy Kochanowskiego - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta. Dodatkowo przez cały dzień będzie tu obowiązywać zakaz zatrzymywania się. Zakaz zatrzymywania się zostanie wprowadzony także na ulicy Gajowej, po zachodniej stronie ulicy, w sąsiedztwie bramy wjazdowej do dawnej zajezdni.

O 18.30 z ruchu wyłączony zostanie odcinek al. Niepodległości między ulicami Libelta i Święty Marcin. Zmiana będzie obowiązywać do 20.30.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
20.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro