Reklama
Reklama

Przystanek Woodstock imprezą podwyższonego ryzyka?

fot. Anna Różańska
fot. Anna Różańska

Tegoroczny Przystanek Woodstock odbędzie się w połowie lipca, a dziś na łamach mediów pojawiły się informacje, że wojewoda lubuski zmienił status imprezy na imprezę podwyższonego ryzyka. Decyzją wojewody zdziwiona jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Do tegorocznej edycji festiwalu został nieco ponad miesiąc, a większość spraw organizacyjnych została już załatwiona. Informacje, które dotarły dziś do mediów, są zaskoczeniem dla organizatorów. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda lubuski na podstawie informacji przekazanych przez lubuską policję - Nam zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie na tej imprezie. Wiadomo, że otoczenie nam się zmieniło w bardzo radykalny sposób w ostatnich latach, a nawet miesiącach. Krótko mówiąc w Europie jest bardzo niebezpiecznie. Tego typu imprezy mogą być łakomym kąskiem i może dojść do ataków na woodstockowiczów - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Zachód Robert Paluch, wicewojewoda lubuski.

Zmiana statusu imprezy zmusza organizatora do podjęcia wielu dodatkowych działań i wprowadzenia licznych ograniczeń. Konieczne jest monitorowanie terenu imprezy oraz zwiększenie ilości zawodowej ochrony. Na imprezach podwyższonego ryzyka obowiązuje też zakaz sprzedaży alkoholu - Obowiązuje zakaz sprzedaży, podawania i spożywania alkoholu. Całkowity zakaz, a nie tylko powyżej 3,5% - wyjaśnia Andrzej Knut, burmistrz Kostrzyna.

Zaskoczenia decyzją wojewody nie kryje organizator festiwalu czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy -Natomiast zmiana formalnego statusu festiwalu na miesiąc przed jego rozpoczęciem, i właściwie już po zakończeniu prac nad planem zabezpieczenia, jest dla każdego organizatora gigantycznym wyzwaniem - organizacyjnym, logistycznym i budżetowym. Tym bardziej dziwi sugestia Wojewody, bo przecież Przystanek Woodstock to od lat najbezpieczniejsza impreza masowa w Polsce. Jej zabezpieczenie stanowiło wzór chociażby dla Światowych Dni Młodzieży. Doświadczenie we współdziałaniu ze wszystkim służbami jest chwalone przez wszystkich specjalistów w Polsce. A na końcu - Przystanek Woodstock to jedna z bardzo wielu, większych i mniejszych imprez w Polsce, a nie słyszymy, by jakakolwiek inna borykała się z wyzwaniem zmiany formalnego statusu na imprezę o podwyższonym ryzyku - czytamy w oświadczeniu wydanym przez WOŚP.

Okazuje się, że WOŚP do godziny 11 w czwartek nie otrzymał oficjalnej informacji na ten temat, a jedyne informacje jakie docierają do organizatorów pochodzą z mediów - Najpóźniej w poniedziałek do Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą, oraz do służb odpowiadających za bezpieczeństwo, wyślemy wniosek o zorganizowanie imprez masowych wraz z planem zabezpieczenia. Będą w nim ujęte wszystkie ustalone w ciągu minionych trzech miesięcy dodatkowe środki bezpieczeństwa i związane z tym restrykcje wobec uczestników Festiwalu. Festiwal będzie wyglądał na pewno inaczej niż w latach poprzednich. W opinii specjalistów pracujących nad przygotowaniem zabezpieczenia jest ono w pełni dostosowane do wszystkich współczesnych zagrożeń. Liczymy na pozytywną opinię wszystkich służb, w tym policji, a w konsekwencji zgodę Burmistrza Miasta na zorganizowanie 22. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, w dniach 14-16 lipca 2016 roku - podsumowuje WOŚP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro