Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 4
Reklama

Dania usuwa transseksualizm z listy chorób

BS
czwartek, 9.06.2016 r.
godz. 17.00
BS | czwartek, 9.06.2016 r., godz. 17.00
Dania usuwa transseksualizm z listy chorób
Anna Grodzka - pierwsza polska transseksualna posłanka. - fot. Marek Zakrzewski

Od stycznia 2017 roku Dania będzie pierwszym krajem na świecie, który z listy chorób usunął transseksualizm. Proponowaną zmianę chwalą środowiska LGBT.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1022 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1033 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) transseksualizm uznawany jest za chorobę, ale warto pamiętać, że również homoseksualizm znajdował się na liście chorób. W latach siedemdziesiątych został jednak wykreślony z listy chorób, a dziś nikt z autorytetów nie kwestionuje tej decyzji. Kolejny krok chce wykonać Dania, która zamierza wykreślić transseksualizm z listy chorób - To zupełnie niestosowne, żeby nazywać transseksualizm chorobą - mówi, cytowany przez Yahoo.com - Flemming Moller Mortensen, szef parlamentarnej komisji zdrowia.

Ogłoszeniem swoich planów Dania chce zmusić do działania WHO, która nie podjęła jeszcze tematu wykreślenia transseksualizmu z listy chorób - W duńskim społeczeństwie od dawna panuje przyzwolenie na usunięcie transseksualizmu z listy chorób - dodaje Moller Mortensen. Propozycję duńskiego parlamentu chwali między innymi Amnesty International, które nazywa Danię wzorem w walce o prawa dla osób transseksualnych - Amnesty docenia duński rząd, który na forum WHO podejmuje działania zmierzające do zmian w klasyfikacji chorób - powiedział Trine Christensen, szef duńskiego oddziały AI. Przedstawicielka grupy LGBT Denmark dodaje - Usunięcie transseksualizmu z listy zaburzeń oznacza koniec instytucjonalnego stygmatyzowania osób transseksualnych - mówi Linda Thor Pedersen.

Niezależnie od decyzji WHO Dania wprowadzi zmiany 1 stycznia 2017 roku.

Reklama