Reklama
Reklama

Będzie kontrola nadzoru budowlanego w sprawie figury Jezusa

fot. Włodzimierz Hoppel

Nadzór budowlany zapowiada kontrolę na terenie przy kościele Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Kościelnej, gdzie stanęła 5-metrowa figura Chrystusa. Wnioskuje też do proboszcza o wyznaczenie strefy bezpieczeństwa przy figurze.

W środę informowaliśmy, że urzędnicy sprzeciwiają się budowie tymczasowego pomnika Chrystusa przy kościele Najświętszego Serca Jezusa przy ulicy Kościelnej. Wydział Urbanistyki i Architektury UM tłumaczy, że inwestor nie uzupełnił niezbędnej dokumentacji przed ustawieniem figury w tym miejscu, by uzyskać na to zgodę.

Teraz inwestor może się odwołać od decyzji miejskich urzędników do wojewody wielkopolskiego. Ma na to 14 dni. - Nie przesądzając jak zakończy się ta sprawa, podjąłem już pewne kroki - mówi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. - Dla mnie ważne jest to, że figura już została zamontowana na gruncie. Istotne jest więc to, czy zrobiono to właściwie i czy figura nikomu nie zagraża - dodaje.

Łukaszewski w środę wysłał do proboszcza parafii św. Floriana wniosek o przekazanie PINB opinii technicznej na temat posadowienia figury. - Osoba z uprawnieniami powinna przygotować opinię, z której będzie wynikało czy figura jest posadowiona zgodnie z przepisami, a tym samym nie stanowi zagrożenia. Jeśli natomiast okaże się, że są uchybienia, powinna się w tej opinii znaleźć informacja na temat tego, co należy zrobić, by stabilność figury poprawić - podkreśla. - Nie poprzestałem tylko na tym. Wystąpiłem też do proboszcza z prośbą o wyznaczenie strefy bezpieczeństwa przy figurze Jezusa do momentu uzyskania pewności, że figura nie grozi osobom przebywającym w pobliżu. Zabezpieczenie strefy powinno uniemożliwiać dostanie się do niej postronnym osobom - tłumaczy.

Oprócz tego prawdopodobnie jeszcze w czwartek PINB wyśle do parafii informację o planowanej kontroli przy ul. Kościelnej. - Będziemy sprawdzać czy ustawienie figury w tym miejscu to samowola budowlana czy magazynowanie elementów pomnika - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
9.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro