Reklama

Kolejna awantura o rower w tramwaju. Interweniowała policja i pogotowie

Rower, który stał się przyczyną konfliktu kilka dni wcześniej na Wildzie. | fot. Maciej N.
Rower, który stał się przyczyną konfliktu kilka dni wcześniej na Wildzie. | fot. Maciej N.

Do zdarzenia doszło po godzinie 9. Na pętli Junikowo do tramwaju linii nr 13 weszła kobieta z rowerem. Motorniczy nie zgodził się na przewóz jednośladu. Akcja zakończyła się interwencją policji i pogotowia.

O kolejnej awanturze o rower w pojeździe komunikacji miejskiej poinformował nas czytelnik. Do zdarzenia doszło na pętli Junikowo w tramwaju linii nr 13. Kierownik ruchu w Centrali Nadzoru Ruchu MPK potwierdza, że w środę rano doszło do takiego zdarzenia. O godzinie 9:35 odebraliśmy zgłoszenie od motorniczego, który nie zgodził się na przewóz roweru w tramwaju linii nr 13. Jak twierdził jednoślad nie jest dobrze zabezpieczony i jest brudny. Na miejscu pojawił się Nadzór Ruchu MPK. Nie stwierdzono, że rower jest źle zabezpieczony, miał jedynie brudne koła, co spowodowane było opadami deszczu. Motorniczy jednak nadal się upierał. Właścicielka roweru wezwała policję.Funkcjonariusze również nie stwierdzili uchybień. Z uwagi na fakt, że kobieta wcześniej przeszła dwa zawały i bardzo się zdenerwowana na miejsce wezwane zostało też pogotowie - mówi kierownik ruchu w CNR MPK.

Motorniczy nie dał się przekonać do dalszej jazdy. Wobec niego zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Jak dodaje kierownik ruchu w Centrali Nadzoru Ruchu MPK - należy pamiętać, że za bezpieczeństwo każdego pasażera odpowiada motorniczy czy w przypadku autobusu - kierowca i niektórzy z nich właśnie z obawy o bezpieczeństwo powodują takie sytuacje. Czy zasadne - nie mnie oceniać - mówi.

Przy okazji po raz kolejny przypominamy szczegółowy regulamin dotyczący przewozu rowerów w środkach komunikacji miejskiej i podmiejskiej:

§ 19

Pasażer ma obowiązek nadzorowania w czasie przejazdu przewożonych przez siebie rzeczy, w tym roweru, oraz zwierząt domowych i ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek ich przewożenia.

§ 20

1. Zabrane ze sobą rzeczy, w tym również rower, należy przewozić w sposób niezagrażający bezpieczeństwu i porządkowi w pojeździe, niestwarzający możliwości wyrządzenia szkody, nieprzeszkadzający współpasażerom i nienarażający ich na niewygody.

1 a. Przewóz rowerów możliwy jest tylko w pojazdach odpowiednio oznakowanych piktogramem umieszczonym przy drzwiach wejściowych, w wyznaczonym miejscu.

1 b. Jeżeli pojazd jest odpowiednio wyposażony, pasażer podróżujący z rowerem powinien zabezpieczyć go za pomocą specjalnie przystosowanych do tego mocowań.

2. Pasażer z rowerem, zajmujący miejsce wyznaczone również dla osoby na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym, ma obowiązek ustąpienia miejsca w razie pojawienia się którejkolwiek z nich i opuszczenia pojazdu wraz z rowerem, ze względu na brak możliwości jego zabezpieczenia w wymagany sposób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
32.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro