Reklama
Reklama

Kierowco, strzeż się strażnika

Strażnicy miejscy wracają do walki z niesfornymi kierowcami. Municypalni odkurzą swoje fotoradary, będą nakładać mandaty za nieprzepisowe parkowanie, a nawet - w określonych przypadkach - zatrzymywać kierowców do kontroli. Znowelizowane przepisy o ruchu drogowym wejdą w życie już we wtorek.

Poznańska Straż Miejska swoją działalność rozpoczęła w 1991 roku. Początkowo porządku w mieście pilnowało... 20 funkcjonariuszy. Z czasem szeregi straży powiększały się, powstawały kolejne delegatury i dziś municypalnych w stolicy Wielkopolski jest 312, mają 16 radiowozów, dwa motory, osiem skuterów i 14 rowerów. Straż została powołana, aby pilnować porządku w mieście m.in.karać śmiecących przechodniów i właścicieli psów, którzy wyprowadzają czworonogi bez smyczy i kagańca.

Z czasem strażnicy rozszerzyli swoją działalność i zaczęli karać kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. W ruch poszły słynne blokady na koła, a także mandaty i holowniki. Municypalni zaczęli stosować także fotoradary. Okazało się jednak, że taka działalność nie do końca wpisuje się w zapisy właściwej ustawy. Strażnicy musieli odłożyć fotoradary, a mandaty wystawiali tylko jeśli patrolowali ulice z policjantem drogowym. Zapisom prawa stało się zadość,co bez skrupułów wykorzystali kierowcy. Na strażników nie zwracali uwagi, parkowali jak i gdzie chcieli. Jednak już we wtorek sytuacja ma się zmienić.

Wewtorek mocy nabierze znowelizowana ustawa o ruchu drogowym. W myśl zmian strażnicy ponownie będą mogli karać niefrasobliwych kierowców. Co będzie wolno strażnikowi? Przede wszystkim będą mogli robić zdjęcia. Fotoradary będą wycelowane w kierowców, którzy przekroczą dozwoloną prędkość,będą się poruszać po pasie zarezerwowanym dlaMPK, nie ustąpią pierwszeństwa przejazdu lub wjadą na skrzyżowanie na czerwonym świetle. W takich przypadkach municypalni nie mogą zatrzymać sprawcy, mogą go wezwać do siedziby, pokazać zdjęcie i nałożyć mandat, pouczyć lub skierować sprawę do sądu. Strażnicy mogą natomiast zatrzymywać pojazdy poruszające się po drogach wyłączonych z ruchu w obu kierunkach. W innych sytuacjach zatrzymani mogą być rowerzyści, skuterzyści i piesi. Strażnicy mogą uniemożliwić jazdę kierowcy, którego podejrzewają, że jest nietrzeźwy. Municypalni nadal będą karać nieprawidłowo parkujących - mogą nawet odholować taki pojazd.

Nowe przepisy dadzą Straży Miejskiej więcej argumentów do walki z kierowcami łamiącymi prawo. Ma to zaowocować zmniejszeniem ilości wypadków i poprawą bezpieczeństwa w ruchu. Strażnicy zapowiadają, że starczy im sił i zapału by pilnować także tego na czym poznaniakom najbardziej zależy - elementarnego porządku na chodnikach, osiedlachi terenach zielonychmiasta.

Czy to dobrze, że strażnicy miejscy będą mieli uprawnienia do kontroli drogowej?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro