Reklama
Reklama

Tramwajem aż do Plewisk? Jest taka propozycja

Jest propozycja przedłużenia trasy tramwajowej z Junikowa aż do Plewisk. Propozycję zaprezentował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Na tak są m.in. Jacek Jaśkowiak i wójt gminy Komorniki.

W kwietniu pisaliśmy o nowym pomyśle na węzeł komunikacyjny Poznań Junikowo. Ogłoszono, że w rejonie przejazdu kolejowego na ulicy Grunwaldzkiej ma powstać dwupoziomowy zintegrowany węzeł. Propozycja zakłada stworzenie tu rozwiązania analogicznego do tego na przystankach poznańskiej trasy PST. Przystanki autobusowe miałyby się znajdować nad peronami kolejowymi. Inwestycja miałaby pochłonąć 60 milionów złotych.

Koncepcja zaprezentowana w kwietniu nie uwzględniała ruchu tramwajowego w tym miejscu. Taką propozycję wysunięto we wtorek. Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS pokazał koncepcję wraz z jej autorem - Wojciechem Fleischerem (stworzył ją pod okiem doktora Michała Beima). Zakłada ona przedłużenie trasy tramwajowej z Junikowa aż do Plewisk. - Trasa miałaby być przedłużona o dwa przystanki do linii kolejowej, co ma znacznie w związku z powstającą Koleją Metropolitalną. Następnie trasa byłaby przedłużona o kolejne 1,5 kilometra do Plewisk. W opinii specjalistów od urbanistyki obszar Plewisk jest na tyle zwarty i ma tylu mieszkańców, że to rozwiązanie spina się finansowo - tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami Wróblewski.

Tramwaj z przystanku Poznań Junikowo miałby przebiegać ulicą Kminkową w Plewiskach. - Jest to najszersza ulica w Plewiskach, która umożliwiłaby wprowadzenie tam tramwaju - mówi Wojciech Fleischer. - Na końcu trasy, przy ulicy Kolejowej, zaplanowano dworzec autobusowo-tramwajowy. Umożliwia on przesiadkę drzwi w drzwi - dodaje.

Skąd wziąć na to pieniądze? - Będą zabiegał o wsparcie rządu. Ważną rzeczą jest jednak to, aby w trakcie obecnych prac nad wiaduktem uwzględnić możliwość przeprowadzenia tędy tramwaju. Jeśli projekt wiaduktu zostanie niewłaściwie zrealizowany, mogłoby się okazać, że w przyszłości puszczenie tędy tramwaju byłoby niemożliwe. Będę zabiegać w najbliższych miesiącach i latach, by uzyskać środki finansowe na ten cel - wyjaśnia Wróblewski .

- Oceniam tę pracę jako interesującą. Mam nadzieję, że pan poseł będzie na tyle skuteczny, że uda się ten plan zrealizować. Tramwaj do Plewisk na pewno ucieszyłby mieszkańców, chociaż może nie wszystkich, bo przy ulicy Kminkowej mieszka bardzo dużo ludzi i jest zaparkowanych bardzo dużo samochodów. Musielibyśmy znaleźć alternatywną lokalizację do parkowania aut tak, by zmieścić na ulicy tramwaj - mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Pozytywnie o pomyśle wypowiada się także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Rozmawiałem z panem posłem Wróblewskim na ten temat. Jestem za. Bardzo mnie cieszy ta determinacja, która jest wśród naszych posłów. Musimy poprawić węzeł Poznań Główny, ale też takie węzły jak Poznań Junikowo. Ta pętla powinna być przy dworcu PKP, tam powinna być stacja rowerów, parking. Korzystajmy z wzorców europejskich - mówi.

Czy trasa tramwajowa do Plewisk pomoże rozwiązać problemy komunikacyjne tej części aglomeracji?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
69.01 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro