Reklama
Reklama

Alkohol nad Wartą tylko w wyznaczonych strefach? Tego chcą osiedlowi radni

Wraca sprawa picia alkoholu nad Wartą w Poznaniu. W weekend na łąkach odpoczywały tysiące mieszkańców. Radni osiedlowi ze Starego Miasta proponują, by nad rzeką wprowadzić wyznaczone strefy bez alkoholu. Miałoby się to przyczynić m.in. do poprawienia czystości w tym rejonie.

Spożywanie alkoholu nad Wartą w Poznaniu jest legalne, choć trzeba pamiętać, że np. piwa nie można pić na terenie parku, przy zabudowaniach mieszkalnych, pod mostami czy na Wartostradzie (TUTAJ mapa). W wymienionych lokalizacjach można dostać mandat. Mandat dostaniemy też za śmiecenie, a z tym mieszkańcy mają wciąż problem.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA


Radni osiedlowi ze Starego Miasta przyznają, że na nocne hałasy znad rzeki narzekają nie tylko mieszkańcy Chwaliszewa, ale też rejonu mostu św. Rocha. - Trudno jest zapanować nad grupami pijanej młodzieży. Liczba osób spożywających alkohol nad Wartą i często zachowujących się w niewłaściwy sposób to nawet kilka tysięcy osób - wyjaśniają.

- Niestety wiele do życzenia pozostawia kultura osobista wielu osób wypoczywających nad Wartą. Relaks nad rzeką przybiera patologiczną postać i nie sprowadza się tylko do wypicia kilku piw, rozpalenia grilla. Po wieczornym i nocnym piknikowaniu pozostają góry śmieci, w tym setki rozbitych butelek, które trzeba pozbierać. Nieustannie zakłócany jest spokój i prawo do odpoczynku mieszkańców - mówi Krzysztof Sroczyński z RO Stare Miasto.

Radni proponują, by na nadwarciańskich terenach wprowadzić "nowe porządki". O co chodzi? O wyznaczenie stref. - Jednym z pomysłów jest wprowadzenie wyznaczonych stref, w których dopuszczalne byłoby spożywanie alkoholu oraz stref, w których zakazane byłoby spożywanie alkoholu (w pobliżu budynków mieszkalnych). To z jednej strony pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa nad Wartą, z drugiej pozwoli minimalizować ogromne koszty sprzątania - dodają. Taka zmiana, zdaniem radnych, mogłaby przyciągnąć nad rzekę całe rodziny.

Ma to być kompromis między skrajnymi rozwiązaniami - całkowitym zakazem picia alkoholu nad rzeką i swobodą jego spożywania na łąkach. RO Stare Miasto przygotuje uchwałę w tej sprawie, którą skieruje do prezydenta Poznania i miejskich radnych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro