Reklama
Reklama

Cztery osoby z zarzutami za zatrucie Warty

Po wielu miesiącach doszło do przełomu w sprawie zatrucia Warty. Prokuratura postawiła zarzuty czterem osobom, które miały wlać do Warty środek owadobójczy. O sprawie jako pierwszy napisał Głos Wielkopolski.

Przypominamy, że do zatrucia Warty doszło w październiku ubiegłego roku. Działania prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz policję i prokuraturę doprowadziły do wskazania substancji, która dostała się do Warty i wytypowania firmy odpowiedzialnej za zatrucie. Środek, który miał zatruć Wartę, to transflutryna, która używana jest jako środek owadobójczy.

W piątek wieczorem Głos Wielkopolski poinformował, że prokuratura postawiły zarzuty czterem osobom, które miały odpowiadać za wylanie substancji do Warty - W toku śledztwa m.in. zabezpieczono martwe ryby, próbki wody, wykonano dokumentację miejsc ujawnienia martwych ryb, przesłuchano świadków, przeprowadzono eksperyment procesowy, przeprowadzono badania laboratoryjne, powołano i przesłuchano biegłego z dziedziny chemii UAM w Poznaniu, który stwierdził, że mamy do czynienia z działaniem, które spowodowało zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym - mówi w rozmowie z gazetą Magdalena Mazur-Prus, rzecznik prasowy prokuratury.

Przeprowadzone działania śledcze pozwoliły na postawienie zarzutów konkretnym osobom -Zebrany materiał dowodowy uzasadniał przedstawienie zarzutów czterem osobom. Chodzi o popełnienie przestępstwa z artykułu, który mówi o spowodowaniu znacznych rozmiarów zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Osoby te są podejrzane o zatrucie Warty szkodliwymi substancjami. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa - dodaje prokurator Mazur-Prus. Śledztwo jest cały czas prowadzone, a prokuratura nie ujawnia personaliów podejrzanych oraz informacji o ich miejscu zatrudnienia. Wiadomo natomiast, że przedstawiciele firmy, podważają ustalenia śledczych.

Za popełnione przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
67.25 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro