Reklama
Reklama

Będzie kolejne przejście dla pieszych na ulicy Matyi

fot. UMP
fot. UMP

Walka o przejście dla pieszych przy poznańskim dworcu trwała kilka lat. Teraz okazuje się, że na ulicy Matyi może powstać kolejne naziemne przejście dla pieszych. Ma ono ułatwić mieszkańcom Wildy dojście do centrum miasta.

Pomysł wybudowania kolejnego przejścia dla pieszych wysunął oficer rowerowy oraz osiedlowi radni z Wildy. Dziś osoby przemieszczające się z Wildy do centrum mogą korzystać z przejść podziemnych przy dawnym dworcu PKS lub dworcu PKP, ale kłopoty mają choćby matki z dziećmi czy osoby niepełnosprawne. Przed remontem ulicy Matyi przejście naziemne funkcjonowało na wysokości ulicy Przemysłowej, ale po remoncie nie zostało odtworzone. Nie mogło powstać bo zmieniła się kategoria drogi, a to nie pozwala na zbyt wiele przejść na określonym odcinku drogi.

Mimo to miasto zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o odstępstwo od reguł i zgodę na lokalizację przejścia dla pieszych na ulicy Matyi. Ministerstwo odpowiedziało już na prośbę miasta -Ministerstwo odpowiedziało, że chce zobaczyć projekt. Trochę karkołomna droga: wydawanie środków publicznych na projekt, a potem nieuzyskanie zgody na odstępstwo. Zaczęliśmy szukać rozwiązania problemu i znaleźliśmy je właśnie w tym projekcie. To przejście zostanie zrealizowane w ramach jednego skrzyżowania. Będzie to ułatwienie dla mieszkańców Wildy w przedostaniu się do Centrum, lepszy dostęp do przystanków tramwajowych, powiększenie tych przystanków, znaczne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i z małymi dziećmi - wyjaśnia Maciej Wudarski, z-ca prezydenta Poznania.

Przejście zostanie przesunięte w stosunku do pierwotnej lokalizacji. Znajdzie się ono bliżej dworca PKS, tak aby umożliwiało dostanie się na przystanki tramwajowe. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, kiedy przejście powstanie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo drugiego stopnia dla Poznania!
26℃
13℃
Poziom opadów:
5.4 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
9.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro