Reklama
Reklama

Czterdzieści lat temu poznańscy naukowcy wyruszyli do Afganistanu. Zobacz zdjęcia z wyprawy i spotkaj się z jej uczestnikami

Obóz wyprawy koło wsi Szabasz | fot. Marek Gawęcki
Obóz wyprawy koło wsi Szabasz | fot. Marek Gawęcki

Czterdzieści lat temu grupa poznańskich naukowców wyruszyła na badania terenowe do Afganistanu. Teraz naukowcy postanowili przypomnieć o tamtej wyprawie. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy, a już dziś prezentujemy na naszych łamach wybrane zdjęcia z Etnologicznej Wyprawy Azjatyckiej EWA-76.

Środowisko poznańskich etnologów od wielu lat prowadzi badania pozaeuropejskie, a w powojennej historii pierwsze takie badania prowadzone były już w latach sześćdziesiątych. Jednak jednym z największych przedsięwzięć była Etnologiczna Wyprawa Azjatycka EWA-76, która w 1976 roku wyruszyła do Afganistanu -Wyprawy pozaeuropejskie naszej Katedry były realizacją zainteresowań rozbudzonych w trakcie studiów etnologicznych w Poznaniu, w których problematyka ludów i kultur innych niż europejskie od dawna odgrywała dużą rolę. Emocje, czas i siły zaangażowane w ich przygotowanie były także reakcją na długotrwałe zamknięcie kraju - wyjaśnia prof. Zbigniew Jasiewicz, kierownik naukowy wyprawy i dodaje - Celem wyprawy było zgromadzenie materiałów dotyczących tradycyjnej kultury: zróżnicowania plemiennego i funkcjonowania społeczności lokalnych, rolnictwa, budownictwa, rzemiosła, statusu i społecznych ról kobiet, lecznictwa, organizacji bazarów, poddawanych impulsom modernizacyjnym docierającym do długo izolowanego kraju.

Organizacja wyprawy możliwa była między innymi dzięki wsparciu różnorakich instytucji. Na potrzeby wyprawy fabryki ze Starachowic i Nysy udostępniły samochody Star 226 oraz Nysa 522 z kierowcami - Uczestniczyło w niej pięciu etnografów: Marek Bero, Marek Gawęcki - kierownik organizacyjny, Zbigniew Jasiewicz - kierownik naukowy, Teresa Okoniewska, Danuta Penkala; dwóch tłumaczy - filologów orientalnych: Andrzej Ananicz i Zofia Ananicz; fotograf-filmowiec Stanisław Ubermanowicz, lekarz Tomasz Jaroszewski oraz dwóch kierowców z fabryk w Starachowicach i Nysie: Zbigniew Bańcer i Władysław Majda - wspomina prof. Jasiewicz.

Wyprawa rozpoczęła się 8 maja, a powróciła do Poznania 8 października 1976 roku. Badania miały być kontynuowane w latach kolejnych, ale okazało się to niemożliwe ze względu na tzw. rewolucję kwietniową w 1978 roku oraz późniejszą inwazję radziecką i wojnę domową -Grupa poznańskich naukowców dokumentowała kulturę, której śladów próżno dzisiaj szukać. To być może ostatnia dokumentacja dokonana przed radziecką interwencją w tym kraju - wyjaśniała na naszych łamach dr Agata Stanisz, która odpowiadała za projekt cyfryzacji archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.

Teraz poznańscy naukowcy chcieliby przypomnieć o swoich osiągnięciach sprzed czterdziestu lat. W serwisie społecznościowym Facebook powstała okolicznościowa strona, na której publikowane są materiały z wyprawy, a w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z wszystkimi uczestnikami wyprawy oraz prezentację slajdów z wyprawy. Spotkanie odbędzie się 25 maja o godzinie 17:30 w Centrum Amarant przy ulicy Słowackiego 19/21. My już dziś zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć udostępnionych przez poznańskich etnologów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro