Reklama

Czterdzieści lat temu poznańscy naukowcy wyruszyli do Afganistanu. Zobacz zdjęcia z wyprawy i spotkaj się z jej uczestnikami

Obóz wyprawy koło wsi Szabasz | fot. Marek Gawęcki
Obóz wyprawy koło wsi Szabasz | fot. Marek Gawęcki

Czterdzieści lat temu grupa poznańskich naukowców wyruszyła na badania terenowe do Afganistanu. Teraz naukowcy postanowili przypomnieć o tamtej wyprawie. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy, a już dziś prezentujemy na naszych łamach wybrane zdjęcia z Etnologicznej Wyprawy Azjatyckiej EWA-76.

Środowisko poznańskich etnologów od wielu lat prowadzi badania pozaeuropejskie, a w powojennej historii pierwsze takie badania prowadzone były już w latach sześćdziesiątych. Jednak jednym z największych przedsięwzięć była Etnologiczna Wyprawa Azjatycka EWA-76, która w 1976 roku wyruszyła do Afganistanu -Wyprawy pozaeuropejskie naszej Katedry były realizacją zainteresowań rozbudzonych w trakcie studiów etnologicznych w Poznaniu, w których problematyka ludów i kultur innych niż europejskie od dawna odgrywała dużą rolę. Emocje, czas i siły zaangażowane w ich przygotowanie były także reakcją na długotrwałe zamknięcie kraju - wyjaśnia prof. Zbigniew Jasiewicz, kierownik naukowy wyprawy i dodaje - Celem wyprawy było zgromadzenie materiałów dotyczących tradycyjnej kultury: zróżnicowania plemiennego i funkcjonowania społeczności lokalnych, rolnictwa, budownictwa, rzemiosła, statusu i społecznych ról kobiet, lecznictwa, organizacji bazarów, poddawanych impulsom modernizacyjnym docierającym do długo izolowanego kraju.

Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu - bo Twoje zdrowie zasługuje na najlepszą opiekę. Blisko morza. Blisko zdrowia. Blisko Ciebie. Zarezerwuj już dziś! www.subaltyk.pl
REKLAMA

Organizacja wyprawy możliwa była między innymi dzięki wsparciu różnorakich instytucji. Na potrzeby wyprawy fabryki ze Starachowic i Nysy udostępniły samochody Star 226 oraz Nysa 522 z kierowcami - Uczestniczyło w niej pięciu etnografów: Marek Bero, Marek Gawęcki - kierownik organizacyjny, Zbigniew Jasiewicz - kierownik naukowy, Teresa Okoniewska, Danuta Penkala; dwóch tłumaczy - filologów orientalnych: Andrzej Ananicz i Zofia Ananicz; fotograf-filmowiec Stanisław Ubermanowicz, lekarz Tomasz Jaroszewski oraz dwóch kierowców z fabryk w Starachowicach i Nysie: Zbigniew Bańcer i Władysław Majda - wspomina prof. Jasiewicz.

Wyprawa rozpoczęła się 8 maja, a powróciła do Poznania 8 października 1976 roku. Badania miały być kontynuowane w latach kolejnych, ale okazało się to niemożliwe ze względu na tzw. rewolucję kwietniową w 1978 roku oraz późniejszą inwazję radziecką i wojnę domową -Grupa poznańskich naukowców dokumentowała kulturę, której śladów próżno dzisiaj szukać. To być może ostatnia dokumentacja dokonana przed radziecką interwencją w tym kraju - wyjaśniała na naszych łamach dr Agata Stanisz, która odpowiadała za projekt cyfryzacji archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.

Teraz poznańscy naukowcy chcieliby przypomnieć o swoich osiągnięciach sprzed czterdziestu lat. W serwisie społecznościowym Facebook powstała okolicznościowa strona, na której publikowane są materiały z wyprawy, a w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z wszystkimi uczestnikami wyprawy oraz prezentację slajdów z wyprawy. Spotkanie odbędzie się 25 maja o godzinie 17:30 w Centrum Amarant przy ulicy Słowackiego 19/21. My już dziś zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć udostępnionych przez poznańskich etnologów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne na dziś ostrzeżenie IMGW. Dotyczy kilku powiatów w naszym regionie
25℃
17℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro