Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -7

Niesamowite odkrycie na wystawie w Muzeum Auschwitz. Złota biżuteria w kubku z podwójnym dnem

BS
środa, 18.05.2016 r.
godz. 17.00
BS | środa, 18.05.2016 r., godz. 17.00
Niesamowite odkrycie na wystawie w Muzeum Auschwitz. Złota biżuteria w kubku z podwójnym dnem
fot. Mirosław Maciaszyk / Muzeum Auschwitz-Birkenau

Niesamowitego odkrycia dokonali ostatnio pracownicy Muzeum Auschwitz, którzy inwentaryzowali przedmioty po byłych więźniach nazistowskiego obozu. W jednym z emaliowanych kubków odkryto podwójne dno, które skrywało złotą biżuterię.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Emaliowane naczynia, które Niemcy zarekwirowali więźniom obozu, wystawiane są na wystawie głównej muzeum - W trakcie prac zabezpieczających naczynia emaliowane znajdujące się na wystawie głównej okazało się, iż jeden z kubków ma podwójne dno. Było ono bardzo dobrze ukryte, jednak w wyniku upływu czasu materiały ulegały stopniowej degradacji, a wtórne dno odspoiło się od naczynia - powiedziała Hanna Kubik ze Zbiorów Miejsca Pamięci. 

Okazało się, że podwójne dno ukrywało damską biżuterię - Pod nim znajdował się m.in. wykonany ze złota damski pierścionek oraz łańcuszek zawinięty w kawałek płótna. Zarówno pierścionek, jak i łańcuszek posiadają cechy probiercze dla złota próby 583 umieszczanej na wyrobach wyprodukowanych w Polsce w latach 1921-1931. To głowa rycerza z cyfrą trzy po prawej stronie. W celu szczegółowego potwierdzenia zawartości znaleziska, obiekt poddany został specjalistycznym badaniom, m.in. wykonano jego zdjęcia RTG, a także wykonano badanie metodą XRF, które wykazało obecność metali, m.in. miedzi, złota i srebra – dodała Kubik.

Przedstawiciele muzeum wyjaśniają, że takie odkrycia - choć niezbyt często - zdarzają się do dziś - Ukrywanie wartościowych rzeczy - wielokrotnie poświadczone w relacjach ocalałych, a także będące przyczyną rozpruwania i starannego przeszukiwania ubrań i walizek w obozowych magazynach zrabowanego mienia, „Kanadzie” - świadczy z jednej strony o świadomości ofiar co do rabunkowego charakteru deportacji, ale z drugiej strony pokazuje, że rodziny żydowskie ciągle miały resztki nadziei na to, że przedmioty te będą im potrzebne do życia - wyjaśnia Piotr Cywiński, dyrektor muzeum.

Odkrywane przedmioty są dokładnie dokumentowane i zabezpieczane przez pracowników muzeum, choć niestety w większości przypadków nie udaje się ustalić ich właścicieli. Odnaleziona biżuteria zostanie wyeksponowana na wystawie w sposób, który pokaże metodę jej ukrycia.