Reklama

Rataje: będą murale na blokach!

Tak może wyglądać mural z os. Piastowskiego (dwa projekty obok siebie) | fot. SM Osiedle Młodych
Tak może wyglądać mural z os. Piastowskiego (dwa projekty obok siebie) | fot. SM Osiedle Młodych

Nie tylko "Tetris" i "Snake" będą zdobić bloki na poznańskich Ratajach. Jeszcze w tym roku spółdzielnia mieszkaniowa chce ozdobić muralami ściany szczytowe dwóch budynków - na os. Piastowskim i os. Rusa. Mają się na nich znaleźć portrety mieszkańców osiedla.

Spółdzielnia mieszkaniowa Osiedle Młodych stawia na murale. Jeszcze w tym roku dwa ścienne dzieła mają ozdobić osiedle Piastowskie i osiedle Rusa. - Jako pierwszy powstanie mural na budynku 18-24 na osiedlu Piastowskim - mówi Julia Tritt z SM Osiedle Młodych. To tzw. "pierwsza deska" od strony mostu Królowej Jadwigi. - Ten budynek jest bardzo widoczny i dlatego zdecydowaliśmy, że właśnie jego ściana szczytowa od strony ulicy Krzywoustego zostanie wymalowana jako pierwsza - dodaje. Drugi mural powstanie na ścianie szczytowej budynku na os. Rusa 1-10.

Pozytywną opinię na temat planowanych murali wyraził plastyk miejski, Piotr Libicki. - Inspirowaliśmy się muralem przedstawiającym Stanisława Grochowiaka, który powstał w Lesznie. Jego autorem jest Wojciech Ejsmondt i to on będzie twórcą cyklu ratajskich murali - przyznaje Tritt.

Motywem przewodnim murali będą zdjęcia mieszkańców spółdzielni wykonane w technice pikselowej. - Każde zdjęcie będzie składać się z kilku tysięcy kwadratów. Mieszkańcy mogą nam dostarczać zdjęcia, mają to być portrety. Mogą być czarno-białe i kolorowe, ale murale będą utrzymane w jednej tonacji. O tym, które zdjęcia pojawią się na muralu zdecyduje jury - podkreśla.

Murale finansuje spółdzielnia. - W kolejnych latach chcielibyśmy, aby powstały kolejne ścienne obrazy. Nie tylko na wysokich blokach, ale też na tych niższych - kończy.

Na pierwszym muralu, który powstanie na ścianie "deski" na osiedlu Piastowskim, ma się znaleźć pięć zdjęć i hasło osiedla - "Łączy pokolenia". TUTAJ znajdziesz szczegóły i regulamin konkursu na zdjęcia.

Przypominamy, że to właśnie na Ratajach, konkretnie na osiedlu Rusa, jeden z długich bloków udekorowano elewacją z motywem z gry Tetris. Wkrótce na os. Orła Białego jeden z bloków zostanie natomiast ozdobiony motywem z gry Snake.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
17.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro