Reklama

Mały Kajtek już po przeszczepie: czuje się coraz lepiej

fot. Kajtek - Losy Małego Motyla / Facebook
fot. Kajtek - Losy Małego Motyla / Facebook

Mały Kajtek ze Śremu, dla którego w ubiegłym roku uzbierano w rekordowym tempie blisko 8 milionów złotych na leczenie w USA, jest już po przeszczepie komórek macierzystych. To szansa na nowe życie dla malucha, który cierpi na pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

W lipcu pisaliśmy o małym Kajtku ze Śremu, który cierpi na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Chłopiec bardzo cierpi, bo jego skóra jest delikatna - pęka przy niewielkim nacisku. Na portalu siepomaga.pl trwała zbiórka pieniędzy na bardzo kosztowne (6 mln złotych) leczenie chłopca w USA. Hojność Polaków przerosła oczekiwania rodziny malucha - w tydzień uzbierano blisko 8 mln złotych!

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Chłopiec w połowie września poleciał wraz z mamą do Stanów Zjednoczonych, gdzie przyjęto go do specjalistycznej kliniki. Cały czas przechodził badania - konieczne było usunięcie m.in. wszystkich ząbków dziecka, które mogłyby doprowadzić do infekcji po przeszczepie.

W kwietniu odbył się długo oczekiwany przeszczep komórek macierzystych. W niedzielę minie miesiąc od operacji. Początki nie były łatwe. - Kajo dostał dzisiaj wysypki i bardzo gorączkuje - pisała pierwszego dnia po przeszczepie jego mama. - Ale jest silny JAK ZAWSZE. Wiem, że za jakiś czas będzie mógł założyć buciki, jego codzienność to nie będzie tylko ból. I niech zniknie chociaż połowa opatrunków - dodała.

Kolejne dni mijały z gorączką. Pojawiały się też inne dolegliwości, przez co chłopiec sporo czasu musiał spędzać w łóżku. Dodatkowo wystąpiło zapalenie błony śluzowej w buzi, co bardzo mu dokuczało. Maluch stracił też włosy - część wypadła po przyjmowaniu chemioterapii, a pozostałe trzeba było zgolić. - Jakbyście słyszeli jak on tłumaczy pielęgniarce, że musi obciąć włoski, bo mu w ranki wpadają, coś nieprawdopodobnego. Dzielny jak zawsze - pisze mama.

Na początku maja wyniki chłopca zaczęły się nareszcie poprawiać. Zdarzył się też jednak obfity krwotok z nosa, przez co konieczna była transfuzja krwi. Od kilku dni chłopiec nie gorączkuje i czuje się coraz lepiej. - Pomalutku lekarze próbują podawać większość leków do brzuszka. To jeden z wielu warunków, które trzeba spełnić, żeby wyjść ze szpitala. Rycerz od kilku dni po troszeczkę dostaje mleczko przez PEGa. Nieśmiało też zaczyna jeść buźką - relacjonuje.

Maluch jeszcze przez nawet kilkanaście tygodni będzie musiał przebywać w amerykańskiej klinice. Do Polski wróci dopiero wtedy, gdy nabierze sił - m.in. jego skóra będzie musiała się wzmocnić.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro