Reklama
Reklama

Poznań: centrum handlowe wprowadza opłatę za toaletę. Przez bezdomnych

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Gdy przed otwarciem Poznań City Center ogłoszono, że w galerii trzeba będzie płacić za toaletę, mieszkańcy głośno wyrażali swoje niezadowolenie. Inwestor tłumaczył, że nie chce by łazienki zamieniły się w szalet dla bezdomnych. Z takiego samego rozwiązania od niedawna korzysta Galeria MM.

Korzystanie z toalet w poznańskich centrach handlowych jest przeważnie bezpłatne. Dlatego w 2013 roku, gdy otwierano Poznań City Center i pojawiły się głosy, że toalety będą tam płatne, mieszkańcy nie kryli zdziwienia. Decyzję o wprowadzeniu opłat tłumaczono tym, że obiekt znajduje się w pobliżu dworca, gdzie przebywa sporo osób bezdomnych. Pojawiała się obawa, że łazienki zamienią się w szalety dla bezdomnych. Dziś opłaty wciąż są tu pobierane, ale toalety są czyste.

Jeszcze kilka miesięcy temu spory problem z utrzymaniem czystości w toaletach miała Galeria MM w centrum Poznania. Łazienki zostały opanowane właśnie przez bezdomnych. Bywały sytuacje, gdy przed łazienką ustawiała się kolejka oczekujących na skorzystanie z toalety, ale nie posuwała się do przodu. Okazywało się, że w kabinach siedzą bezdomni i wcale nie chcą ich opuścić. W kabinach można było znaleźć buty, jedzenie i różne inne przedmioty należące do bezdomnych.

Od kwietnia w Galerii MM płaci się za toaletę. - Zdziwienie mnie wzięło, gdy byłem z rodziną w centrum handlowym MM na ul. Święty Marcin. Córka chciała skorzystać z toalety. Poszliśmy na poziomie 0 i jest tam tabliczka, że wstęp 5 złotych - wyjaśnia nasza czytelniczka. - To chyba jakieś nieporozumienie - dodaje.

Galeria potwierdza, że opłata została wprowadzona, ale od początku wynosi 2 złote. - Opłata została wprowadzona ze względu na bezdomnych. Zdarzały się bowiem sytuacje, w których wejście do łazienki było po prostu niemożliwe przez to, co się tam działo - dowiadujemy się od pracownika Galerii MM. Jak informuje pracownik, obecnie sytuacja wygląda znacznie lepiej - jest czysto, a klienci chwalą takie rozwiązanie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro