Reklama
Reklama

Spalarnia uruchamia drugą linię technologiczną: będzie spalać maksymalną ilość śmieci

fot. Marek Kaczmarczyk / Aerofoto Kaczmarczyk
fot. Marek Kaczmarczyk / Aerofoto Kaczmarczyk

W piątek uruchomiona zostanie druga linia technologiczna w spalarni śmieci. Oznacza to, że obiekt będzie mógł zacząć działać pełną parą. Cały czas trwa rozruch instalacji - proces ma się zakończyć jesienią.

Budowa spalarni odpadów na Karolinie rozpoczęła się w 2014 roku, a pierwsze odpady zaczęły tu trafiać wiosną tego roku. W kwietniu odbyło się pierwsze spalanie. Docelowo spalarnia ma działać na "pełnych obrotach" od jesieni, ale od początku zakładano, że wiosną rozpocznie się proces rozruchu wszystkich instalacji.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


W czwartek pojawiła się informacja, że w spalarni doszło do awarii, a tym samym śmieciarki nie dowożą odpadów na teren zakładu, a muszą kursować na Morasko. - To jest bzdura. Nie doszło u nas do żadnej awarii, rozruch instalacji trwa i przebiega bardzo dobrze - zapewnia Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu z SITA Zielona Energia.

W piątek uruchomiona ma zostać druga linia technologiczna. - Jeśli próby odbędą się zgodnie z planem będziemy mogli spalać maksymalną ilość odpadów prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu i tym samym osiągniemy 100% mocy, a być może nawet 110% - taką możliwość daje piec - dodaje.

Od 2 maja do spalarni trafia docelowa ilość odpadów przewidziana na dzień. - Rekord padł w środę, 4 maja. Wówczas odebraliśmy 990 ton śmieci. Czas przebywania śmieciarek na naszym terenie jest rewelacyjny i wynosi od 10 do 14 minut. To zdecydowanie krócej niż w sortowniach, do których do tej pory jeździły śmieciarki - zaznacza.

Rozruch instalacji w spalarni ma się zakończyć maksymalnie 8 listopada. - Do tego czasu musimy być przygotowani na to, że może się coś wydarzyć. Wyprzedzamy jednak harmonogram o miesiąc i stąd przypuszczamy, że rozruch może się zakończyć wcześniej - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uderzenie ciepła. Mamy wiosnę w lutym!
10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
40.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro