Reklama
Reklama

Mural na al. Marcinkowskiego już gotowy: z reklamą samochodu

fot. Maciej Stempij
fot. Maciej Stempij

W ubiegłym tygodniu pokazywaliśmy zdjęcia muralu powstającego na ścianie przy al. Marcinkowskiego w Poznaniu. To odwzorowanie zdjęcia Romana Stefana Ulatowskiego z przełomu lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Dziś mural jest skończony i wiadomo, kto stoi za jego utworzeniem.

Mural, który powstał na ścianie przy al. Marcinkowskiego 26 jest odwzorowaniem zdjęcia autorstwa Romana Stefana Ulatowskiego z przełomu lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Fotografia znajduje się w zbiorach Cyfrowego Repozytorium Lokalnego i przedstawia al. Marcinkowskiego z nieistniejącą wieżą kościoła św. Marcina.

Zdjęcie Ulatowskiego zostało nieznacznie zmienione na potrzeby ściennego dzieła. Okazuje się bowiem, że jest to nietypowa reklama marki samochodu. Za przygotowaniem muralu stoi natomiast fundacja Urban Forms z Łodzi. - Skupiamy się głównie na tworzeniu murali w Łodzi, ale pojawiamy się także w innych miastach. Tym razem zwrócono się do nas z propozycją przygotowania muralu na al. Marcinkowskiego dla Skody. Co ciekawe, kiedyś salon tej marki mieścił się w budynku przy al. Marcinkowskiego 23. Mural powstał natomiast na ścianie kamienicy pod numerem 26 - mówi Ewa Jagiełło z fundacji Urban Forms.

Na zdjęciu Ulatowskiego widać samochód zaparkowany na ulicy. Ten na muralu wygląda jednak inaczej. - To celowe działanie. Twórca muralu, Guido van Helten, miał do wyboru kilka modeli aut. Ostatecznie zdecydował się na Skodę z 1937 Monte Carlo - dodaje. Mural ma zdobić ścianę przy al. Marcinkowskiego co najmniej przez 12 miesięcy. - I taką gwarancję dajemy. Natomiast później w tym miejscu może powstać np. jakiś budynek. Chcielibyśmy oczywiście, żeby mural był widoczny jak najdłużej - podkreśla.

Czy w Poznaniu wkrótce pojawią się nowe murale pod pieczą Urban Forms? - Strasznie byśmy chcieli, żeby tak się stało. Nie mogę jednak nic zdradzić - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro