Reklama
Reklama

Mural na al. Marcinkowskiego już gotowy: z reklamą samochodu

fot. Maciej Stempij

W ubiegłym tygodniu pokazywaliśmy zdjęcia muralu powstającego na ścianie przy al. Marcinkowskiego w Poznaniu. To odwzorowanie zdjęcia Romana Stefana Ulatowskiego z przełomu lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Dziś mural jest skończony i wiadomo, kto stoi za jego utworzeniem.

Mural, który powstał na ścianie przy al. Marcinkowskiego 26 jest odwzorowaniem zdjęcia autorstwa Romana Stefana Ulatowskiego z przełomu lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Fotografia znajduje się w zbiorach Cyfrowego Repozytorium Lokalnego i przedstawia al. Marcinkowskiego z nieistniejącą wieżą kościoła św. Marcina.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Sprawdź.
REKLAMA


Zdjęcie Ulatowskiego zostało nieznacznie zmienione na potrzeby ściennego dzieła. Okazuje się bowiem, że jest to nietypowa reklama marki samochodu. Za przygotowaniem muralu stoi natomiast fundacja Urban Forms z Łodzi. - Skupiamy się głównie na tworzeniu murali w Łodzi, ale pojawiamy się także w innych miastach. Tym razem zwrócono się do nas z propozycją przygotowania muralu na al. Marcinkowskiego dla Skody. Co ciekawe, kiedyś salon tej marki mieścił się w budynku przy al. Marcinkowskiego 23. Mural powstał natomiast na ścianie kamienicy pod numerem 26 - mówi Ewa Jagiełło z fundacji Urban Forms.

Na zdjęciu Ulatowskiego widać samochód zaparkowany na ulicy. Ten na muralu wygląda jednak inaczej. - To celowe działanie. Twórca muralu, Guido van Helten, miał do wyboru kilka modeli aut. Ostatecznie zdecydował się na Skodę z 1937 Monte Carlo - dodaje. Mural ma zdobić ścianę przy al. Marcinkowskiego co najmniej przez 12 miesięcy. - I taką gwarancję dajemy. Natomiast później w tym miejscu może powstać np. jakiś budynek. Chcielibyśmy oczywiście, żeby mural był widoczny jak najdłużej - podkreśla.

Czy w Poznaniu wkrótce pojawią się nowe murale pod pieczą Urban Forms? - Strasznie byśmy chcieli, żeby tak się stało. Nie mogę jednak nic zdradzić - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas pogorszenie pogody. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
29 km
Stan powietrza
PM2.5
5.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro