Reklama
Reklama

Mieszkańcy okolic Krzywoustego chcą ekranów akustycznych. "Grożą, że zablokują ulicę"

Przed rozpoczęciem prac osiedle było oddzielone od drogi ekranem akustycznym | fot. Google Street View

W zeszłym roku przebudowano ulicę Krzywoustego na odcinku od ronda Rataje do estakady katowickiej. Nie odbudowano jednak rozebranych ekranów akustycznych od strony os. Oświecenia. Domagają się ich mieszkańcy.

Spółdzielcza Rada Osiedla Jagiellońskiego, Oświecenia i Powstań Narodowych na Ratajach walczy o to, by wzdłuż ulicy Krzywoustego pojawiły się ekrany akustyczne. O problemie pisaliśmy już rok temu. Wówczas prace związane z przebudową ulicy między rondem i estakadą jeszcze trwały, a mieszkańcy już zastanawiali się dlaczego nie ustawiono tu ekranów akustycznych. Wcześniej taka bariera istniała.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


- W projekcie nie ma planów odtworzenia ekranów. Być może będzie chciało dokonać tego miasto w ramach przebudowy estakady, ale na to pytanie nie umiem odpowiedzieć -
wyjaśniał nam rok temu Filip Gruszczyński reprezentujący Apsys, inwestora budującego Posnanię.

Do naszej redakcji dotarły informacje o "konsultacjach" odbywających się na osiedlu Oświecenia w sprawie ustawienia tu ekranów akustycznych. Mieszkańcy dziwią się, że takie spotkanie zorganizowano dziś o 10.30, a więc wtedy, gdy większość mieszkańców jest w pracy. Mimo mało korzystnej godziny na spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób.

Spotkanie z mieszkańcami zorganizowała spółdzielcza Rada Osiedla Jagiellońskiego, Oświecenia i Powstań Narodowych. - Ekrany stały przy ulicy Krzywoustego i w trakcie przebudowy po prostu je zdemontowano. To bezmyślne działanie - mówi Janusz Kind, przewodniczący RO. Kind przyznaje, że prowadził w tej sprawie korespondencję m.in. z Zarządem Dróg Miejskich. - W jednym z pism znalazła się informacja, że ekrany akustyczne zostaną zamontowane, ale między ulicą Inflancką i blokiem nr 53 - 56 na osiedlu Oświecenia. To około 420 metrów. My chcemy, żeby ekrany powstały do końca osiedla Oświecenia, a być może nawet przy osiedlu Jagiellońskim. To jednak czy są potrzebne przy os. Jagiellońskim powinny wykazać badania poziomu hałasu - zaznacza Kind.

Według Kinda mieszkańcy grożą, że jeśli ekrany nie zostaną zamontowane, zablokują ulicę Krzywoustego. - Docierają do mnie sygnały, że jeśli ekranów nie będzie, a Posnania zacznie działać, mieszkańcy rozważają zablokowanie przejścia dla pieszych na Krzywoustego przy rondzie Rataje. Może się zrobić duży bałagan. Ja bardzo chciałbym tego uniknąć - zaznacza.

Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich wyjaśnia, że w decyzjach środowiskowych dla przebudowy Krzywoustego nie wskazano konieczności budowy tu ekranów akustycznych. - Z decyzji środowiskowych wynika, że nie było konieczności budowy dodatkowych ekranów akustycznych na ulicy Krzywoustego poza odcinkiem od budynku os. Oświecenia 53-56 do miejsca zlokalizowanego na wysokości ul. Inflanckiej. Na odcinku południowej jezdni o długości ok. 420 metrów powstanie ekran o wysokości 4 metrów - tłumaczy. - W otrzymanych decyzjach inwestorzy zostali zobligowani do wykonania pomiarów hałasu po zakończeniu prac budowlanych, czyli kiedy będą czynne obie nitki estakady i jezdnie ulicy Krzywoustego, nie będzie obowiązywać ograniczenie prędkości, kiedy ruchu nie będą spowalniać zamontowane obecnie szykany uniemożliwiające korzystanie z ul. Krzywoustego przez generujące większy hałas pojazdy ciężarowe a także autobusy. ZDM bezwzględnie dostosuje się do wyników badań hałasu - dodaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
15.54 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro