Reklama

Tłumy na Paradzie Parowozów. Wolsztyńska parowozownia stanie się instytucją kultury!

fot. Piotr Raczkowski
fot. Piotr Raczkowski

Dzięki wspólnej decyzji PKP CARGO, Urzędu Marszałkowskiego, Powiatu Wolsztyńskiego i Gminy Wolsztyn znana w całej Europie zabytkowa parowozownia ma zapewnioną przyszłość. Stanie się instytucją kultury.

Podczas tegorocznej Parady Parowozów, która odbyła się w sobotę w Wolsztynie przedstawiciele PKP CARGO poinformowali outworzeniu instytucji kultury pod nazwą "Parowozownia Wolsztyn". Pozwoli to na dalsze funkcjonowanie i rozwój tego blisko 110-letniego obiektu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jako największy przewoźnik towarowy w Polsce PKP CARGO pełni zaszczytną rolę mecenasa zabytków techniki kolejowej. Od lat wspieramy utrzymanie historycznego taboru w małopolskiej Chabówce iwielkopolskim Wolsztynie. Promujemy też tradycję kolejnictwa, angażując się worganizację kolejowych imprez - "ParadyParowozów" i"Parowozjady", przyciągających dziesiątki tysięcy miłośników kolei zPolski i całego świata. To nasz realny wkład w pielęgnowanie dziedzictwa techniki kolejowej - mówi Maciej Libiszewski, Prezes Zarządu PKP CARGO.

Utworzenie instytucji kultury w wolsztyńskiej Parowozowni jest naturalną konsekwencją naszego podejścia do dziedzictwa historii kolei. Taka formuła rozwoju tego unikatowego obiektu jest najlepszym rozwiązaniem zperspektywy interesów PKPCARGO, umożliwiającym jednocześnie dalsze funkcjonowanie i rozwój Parowozowni. Cieszę się, że nasza inicjatywa zakończyła się sukcesem - dodaje Maciej Libiszewski.

Parada Parowozów w Wolsztynie już na stałe wpisała się w kalendarze fanów kolejnictwa z całej Polski, którzy odwiedzają ponad stuletnią parowozownię z całymi rodzinami. W sobotę odbyła się coroczna Parada Parowozów, na której zaprezentowało się 12parowozów, znacznie więcej niż w ostatnich latach. Wystąpiły m.in. lokomotywy z Wolsztyna iChabówki: takie jak Ol49-59, OKz32-2, TKt48-191 czy Pt47-65, który był największą atrakcją tegorocznej parady.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro