Reklama
Reklama

Polska zapłaci za nieprzyjęcie uchodźców? Nawet 250 tysięcy euro za uchodźcę

fot. AA/PAP/ABACA
fot. AA/PAP/ABACA

Włoska gazeta La Stampa poinformowała o planach Komisji Europejskiej, która chce karać kraje nieprzyjmującego uchodźców. Kary mogą sięgnąć nawet 250000 euro za jednego uchodźcę.

Włoska La Stampa napisała o planach Komisji Europejskiej, która chciałaby zreformować konwencję dublińską dotyczącą przyjmowania uchodźców. Zdaniem dziennikarzy włoskiej gazety utrzymany zostanie obowiązek przyjęcia i rejestracji uchodźców w pierwszym kraju, do którego dotrą. Wprowadzone mają być natomiast stałe rozwiązania na wypadek kryzysów uchodźczych. W reformie ma być określona liczba uchodźców, które poszczególne kraje mogą przyjąć. Po przekroczeniu tej liczby rozpocznie się automatycznie proces relokacji uchodźców, a kraje, które odmówią przyjęcia uchodźców zostaną ukarane. W tej chwili nie wiadomo, jak wysoka będzie kara, ale dziennikarze spekulują, że może to być nawet 250000 euro za osobę. Dotychczasową politykę w sprawie uchodźców skomentowała na łamach gazety szefowa unijnej dyplomacji - Uznaje się, że problem przerasta możliwość samodzielnego rozwiązania go przez jakikolwiek kraj i prosi się o wspólną europejską odpowiedź, ale zaraz potem - nawet jeśli podjęto decyzję - nie wciela się jej w życie, wraca się na drogę narodową i zrzuca się winę na Europę - powiedziałaFedericą Mogherini.

Polska zobowiązała się jesienią do przyjęcia kilku tysięcy uchodźców, ale do dziś żaden z nich nie dotarł do naszego kraju.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro