Reklama
Reklama

Posłowie dostaną dodatkowe pieniądze z budżetu Sejmu

fot. wikimedia
fot. wikimedia

Posłowie oprócz comiesięcznej pensji otrzymują też środki na prowadzenie biur poselskich. Od 2012 roku jest to kwota 12150 zł miesięcznie, ale wkrótce ma się to zmienić. Po podwyżce do dyspozycji posłów będzie 13200 złotych.

O sprawie poinformowała Rzeczpospolita, która dowiedziała się, że informację w tej sprawie przekazał posłom szef Kancelarii Sejmu w trakcie posiedzenia Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. W najbliższym czasie mają wzrosnąć nakłady na obsługę klubów w Sejmie i Senacie oraz właśnie na prowadzenie biur poselskich - Realizuję również drugą dyspozycję marszałka Sejmu o wzroście ryczałtu na biura poselskie. Czy marszałkowie to podpiszą, najbliższa przyszłość pokaże, ale taką dyspozycję dostałem - powiedział Lech Czapla. Zgodnie z założeniami kwota zwiększy się z 12150 na 13200 złotych.

Podwyżka ma wynikać ze wzrostu kosztów prowadzenia biur. Posłowie zgłaszali problemy z utrzymaniem biur na posiedzeniach komisji finansów i regulaminowej. Ich zdaniem po opłaceniu kosztów stałych, pozostaje niewiele środków na opłacenie pracowników biur. Pojawiła się także inna propozycja, która miałaby odciążyć budżet biur poselskich - Tą propozycją jest to, by choć jeden etat w ramach biura poselskiego finansowała bezpośrednio z budżetu Kancelaria Sejmu. Oczywiście to wymaga przekonstruowania budżetu rocznego Kancelarii Sejmu - dodał Czapla.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zmiany zostaną wprowadzone.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
14.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro