Reklama

Nocne Wilki ponownie nie wjadą do Polski

Władimir Putin z przywódcą Nocnych Wilków | fot. YANA LAPIKOVA/PAP/EPA
Władimir Putin z przywódcą Nocnych Wilków | fot. YANA LAPIKOVA/PAP/EPA

"Nocne Wilki" to rosyjski gang motocyklowy, który otwarcie mówi o swoim proputinowskim i nacjonalistycznym nastawieniu. W ubiegłym roku motocykliści próbowali przejechać przez Polskę w ramach rajdu Moskwa - Berlin, ale nie zostali wpuszczeni do Polski. Rajd ma się odbyć również w tym roku, ale polskie władze zapowiadają, że motocykliści nie przejadą przez Polskę.

Nocne Wilki to najstarszy rosyjski gang motocyklowy, a jego członkowie od zawsze świętują ważne dla Rosji obchody oraz przyznają się do proputinowskich sympatii. Przywódca gangu Aleksander Załdostanow uznawany jest za jednego z przyjaciół prezydenta Rosji. Nocne Wilki miały też aktywny udział w aneksji Krymu. Członkowie klubu patrolowali drogi i pilnowali budynków zajętych przez "samoobronę" Krymu.

W ubiegłym roku miał się odbyć rajd Moskwa - Berlin, którego celem było upamiętnienie zakończenia II Wojny Światowej. Sprawa wzbudziła wiele kontrowersji, a przejazd motocyklistów został ostatecznie zablokowany przez polskie władze -Podstawą do podjęcia takiej decyzji był brak niezbędnych, precyzyjnych informacji dotyczących harmonogramu pobytu grupy w Polsce, dokładnych tras przejazdów oraz wskazania miejsc noclegów członków klubu. Dane te były niezbędne do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia - wyjaśniał wówczas Marcin Wojciechowski, rzecznik MSZ i dodawał też, że strona rosyjska zbyt późno przesłała niezbędne noty dyplomatyczne w tej sprawie.

W piątek stacja TVP Info poinformowała o tegorocznych planach Nocnych Wilków. Rosyjscy motocykliści po raz kolejny organizują rocznicowy rajd, a na granicy białorusko-polskiej planują pojawić się 1 maja. Reporterzy TVP Info rozmawiali na ten temat z rzecznikiem prasowym ambasady w Moskwie. Bartosz Cichocki zapewnił, że motocykliści nie otrzymają prawa wjazdu do Polski, a stosowny komunikat w tej sprawie pojawi się na stronie polskiego MSZ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro