Reklama

Zdewastowano pomnik poświęcony pamięci Romów zamordowanych w 1943 roku

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów w Borzęcinie powstał w 2011 roku i upamiętnia zamordowanie grupy romskich mieszkańców w 1943 roku. Pomnik został zdewastowany w nocy z 21 na 22 kwietnia, a sprawę bada miejscowa policja.

Do masowego mordu na grupie Romów doszło w lipcu 1943 roku. Niemieccy żandarmi wspólnie z polskimi policjantami zatrzymali w okolicy wsi Wał Ruda (woj. małopolskie) grupę dwudziestu dziewięciu Romów. Cała grupa została z pomocą okolicznych mieszkańców przetransportowana do lasu w okolicach Borzęcina i rozstrzelana. W grupie było trzech mężczyzn, pięć kobiet oraz dwadzieścioro dzieci. Szczątki pomordowanych zostały ekshumowane w 1959 roku, ale dopiero w 2010 roku udało się ich upamiętnić. W miejscu mordu postawiono brzozowy krzyż, a rok później pomnik, którego autorką jestromska artystka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Małgorzata Mirga-Tas.

O dewastacji pomnika poinformowało Radio RDN Małopolska. Zdaniem miejscowej policji do zdarzenia doszło w nocy z 21 na 22 kwietnia - Nie był to zwykły akt wandalizmu, a przemyślane działanie z użyciem dużej siły i niebezpiecznych narzędzi, jak np. siekiera. Myślę, że mamy do czynienia ze spadkobiercami barbarzyńców, którzy dokonali tego mordu przed 70-ciu laty - mówił w rozmowie z rozgłośnią Adam Bartosz, jeden z inicjatorów budowy pomnika. Sprawę bada miejscowa policja.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
61.60 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro