Reklama
Reklama

Poznań: uszczelniają strefę płatnego parkowania

fot. Straż miejska / archiwum
fot. Straż miejska / archiwum

Po kilku miesiącach przerwy wznowiono wspólne patrole strażników miejskich i kontrolerów strefy płatnego parkowania. Ich celem jest nie tylko sprawdzanie czy kierowcy uiszczają opłatę za parkowanie, ale też uszczelnianie strefy.

W sierpniu ubiegłego roku rozpoczęto intensywne prace związane z uszczelnieniem SPP w Poznaniu. W miejscach wykorzystywanych do tej pory nielegalnie przez kierowców pojawiły się słupki, stojaki rowerowe, odmalowano oznakowanie poziome, a dodatkowo "martwe miejsca" zostały zamalowane tak, by jasno dać kierowcom do zrozumienia, że nie mogą na nich stawać.

W październiku odbył się pierwszy patrol straży miejskiej wraz z kontrolerem SPP, który miał na celu sprawdzenie, czy w strefie znajdują się jeszcze miejsca, które są wykorzystywane przez kierowców do bezpłatnego parkowania. Już wtedy było wiadomo, że takie miejsca istnieją.

Po kilku miesiącach przerwy wspólne patrole wznowiono. Odbywają się od kilku dni. Funkcjonariusze sprawdzają uiszczanie opłat przez kierowców, a także interweniują w sprawie niewłaściwie zaparkowanych pojazdów. - Jednak nadrzędnym zadaniem dla wspólnych patroli jest sprawdzenie szczelności strefy i przygotowanie dla ZDM propozycji zmian w organizacji ruchu, tak ażeby ograniczyć możliwość parkowania "na dziko" - zaznacza Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

Kontrole prowadzono w ostatnich dniach i już ujawniono 20 miejsc wymagających uszczelnienia, a także wskazano lokalizacje, w których można wytyczyć 10 nowych miejsc postojowych. - Wprowadzając niewielkie korekty w organizacji ruchu przy ul. Poznańskiej i Wąskiej można będzie utworzyć 3 nowe miejsca postojowe. Kolejne 3 nowe miejsca postojowe zaproponowano przy ul. Jeżyckiej. Natomiast w dwóch miejscach przy ul. Kościelnej zaproponowano zamontowanie słupków "uszczelniających" strefę - dodaje.

A to nie koniec. - Sporym problemem okazało się parkowanie samochodów poza strefą w miejscach zabronionych. Strażnicy wystawili ponad 70 wezwań dla kierujących, którzy w ten sposób omijali opłatę w SPP. Dodatkowo funkcjonariusze przekazali kilka uwag o konieczności odmalowania oznakowania poziomego, w tym kopert dla niepełnosprawnych czy o konieczności posprzątania pasa drogowego.

Podczas kontroli zwrócono uwagę także na prywatne tereny, na których parkują auta. Nie dochodzi na nich do łamania przepisów, nie trzeba też na nich uiszczać opłaty. To m.in. puste działki przy ulicach Wszystkich Świętych i Za Bramką.

Czy Twoim zdaniem uszczelnianie strefy płatnego parkowania jest potrzebne?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro