Reklama
Reklama

Intensywny weekend w Poznaniu: które wydarzenie było najciekawsze?

INEA Stadion w sobotę | fot. Maciej Kopiński
INEA Stadion w sobotę | fot. Maciej Kopiński

To był intensywny weekend dla poznaniaków. Najpierw Zgromadzenie Narodowe i obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, a później 9. PKO Poznań Półmaraton. Wydarzenia zgromadziły tysiące osób i przebiegały spokojnie. Do incydentu doszło przed musicalem "Jesus Christ Superstar" na stadionie. Wygwizdano... Jacka Jaśkowiaka.

Tysiące wiernych zjechały do Poznania na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Najpierw w piątek na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyło się Zgromadzenie Narodowe z udziałem posłów, senatorów, prezydenta RP i przedstawicieli Kościoła. Następnie w katedrze odbyła się uroczysta msza święta.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


W sobotę uroczystości przeniosły się na INEA Stadion, gdzie odbyła się m.in. msza święta z chrztem dorosłych. Na stadion przybyło około 35 tysięcy osób. Nie zniechęciła ich nawet pogoda, która nie należała do najprzyjemniejszych - było chłodno i padało. Wieczorem przy Bułgarskiej wystawiono musical "Jesus Christ Superstar", przed którym gości w obiekcie powitał Jacek Jaśkowiak. Gdy go zapowiedziano, wśród zebranych osób było słychać gwizdy. Gdy prezydent Poznania zaczął przemawiać, sytuacja się jednak zmieniła. Jaśkowiak zacytował słowa Jana Pawła II dotyczące zjednoczonej Europy. - Kościół nie może nigdy pozwolić na nadużywanie go do antyeuropejskiej demagogii oraz do podsycania antyeuropejskich nastrojów - mówił. Wówczas na INEA Stadionie rozległy się gromkie brawa.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości czuwały setki policjantów. - Policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników i przybyłych gości. Widoczne na ulicach patrole policyjne na bieżąco kierowały ruchem ulicznym i eskortowały przejazdy gości specjalnych - relacjonował w weekend Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Spokojnie przebiegał też 9. PKO Poznań Półmaraton, który odbył się w niedzielę. Bieg ukończyła rekordowa liczba 11 351 zawodników. Najszybciej na mecie pojawił się Daniel Muteti z Nairobi z czasem 01:03:43, a najlepszą kobietą była Teresa Flavious Kwamboka uzyskując czas 01:14:31.

Zarówno wydarzenia z piątku i soboty, jak i z niedzieli, powodowały zmiany w organizacji ruchu. Szczególnie w związku z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski nie obyło się bez odholowywania aut z ulic, na których wprowadzono zakaz parkowania. W piątek odholowano 48 samochodów. W niedzielę, w trakcie półmaratonu, występowały utrudnienia, ale służby radziły sobie z nimi dobrze. Byli jednak tacy, którzy kłócili się z policjantami tłumacząc, że nie wiedzieli o biegu, a koniecznie chcieli przejechać w danym kierunku. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Już przed 13.00 w niedzielę wszystkie ulice, po których biegli uczestnicy półmaratonu były przejezdne.

Które wydarzenie minionego weekendu oceniasz najwyżej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro