Reklama

Egzaminy gimnazjalne: w Wielkopolsce podejdzie do nich 35 000 uczniów

Gimnazjum nr 22 | fot. Iwona Jachnik - archiwum
Gimnazjum nr 22 | fot. Iwona Jachnik - archiwum

35 000 uczniów z całej Wielkopolski rozpoczyna w poniedziałek egzaminy gimnazjalne. W poniedziałek gimnazjaliści ostatnich klas będą się mierzyć z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie, a także z zadaniami z języka polskiego. Niestety w ubiegłym roku wyniki Wielkopolan nie zachwycały.

Egzamin gimnazjalny kończy edukację w gimnazjum i otwiera uczniowi drzwi do wymarzonego liceum. W poniedziałek uczniowie ostatnich klas gimnazjów będą pisać testy z historii i wiedzy o społeczeństwie, a także z języka polskiego. We wtorek o 9.00 otrzymają testy z zakresu przedmiotów przyrodniczych, a o 11.00 z matematyki. W środę odbędzie się natomiast test z języka obcego nowożytnego. Jeśli uczeń zaczął się go uczyć w gimnazjum - pisze sprawdzian wyłącznie na poziomie podstawowym. Jeśli jednak kontynuuje naukę z podstawówki - musi również napisać część na poziomie rozszerzonym.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą znane 17 czerwca. Są one bardzo ważne w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych - to właśnie od nich zależy czy gimnazjalista dostanie się do wybranego liceum.

Niestety ubiegłoroczne wyniki egzaminu gimnazjalnego uczniów z Wielkopolski nie należały do najlepszych. Nasi uczniowie osiągnęli gorszy wynik niż średnia krajowa, a ta i tak była bardzo niska i wynosiła mniej niż 50% punktów. W przypadku egzaminu z historii i WOS gimnazjaliści z naszego województwa uzyskali rok temu średnio 62,65% (średnia krajowa - 64%), a z języka polskiego prawie 59% (średnia krajowa - 62%). Z matematyki było gorzej. Z części przyrodniczej wielkopolscy uczniowie uzyskali nieco ponad 49% (średnia krajowa 50%), a z matematycznej prawie 47% (średnia krajowa 48%). Z języka angielskiego średnio uzyskiwano prawie 65% punktów. To o 2% gorzej niż średnia krajowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro