Reklama
Reklama

Poseł Kukiz'15 pyta o nazwy pociągów: promują okultyzm i komunizm

fot. wikimedia
fot. wikimedia

Adam Andruszkiewicz złożył interpelację do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, w której pyta o nazwy handlowe pociągów obsługiwanych przez PKP Intercity. Zdaniem posła ruchu Kukiz'15 nazwy promują między innymi okultyzm i komunizm.

Po kilku latach przerwy PKP Intercity powróciło do zwyczaju nadawania nazw handlowych poszczególnym pociągom, a wiele z nich wybrano na drodze konsultacji społecznych. Mimo to poseł Adam Andruszkiewcz twierdzi, że wiele nazw może mieć negatywny wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej. Sprzeciw posła budzi między innym pociąg Gombrowicz relacji Lublin - Szczecin - Czy to postać którą należy promować? - pyta Andruszkiewicz w interpelacji.

Sprzeciw posła budzi też nazwa Aurora, która zdaniem posła promuje komunizm. Nazwy takie jakSedina, Świętopełk, Czcibór, Dionizos, Światowid związane są według posła z okultyzmem i promowaniem pogańskich bóstw. Część nazw nie budzi wprawdzie sporów ideologicznych, ale według posła nie są zgodne z ustawą o języku polskim. W tej grupie pojawiają się nazwy takiej jak:Viadrina, Centaurus, Orion, Antares, Luna, Jupiter, Pomerania, Polaris, Galaxis, Mars, Urania, Tetyda, Ganimedes, Wenus, Prometo, Mercurius, Calipso, Astra, Gemini.

Poseł domaga się zmiany kontrowersyjnych nazw, a także powołania podmiotu opiniującego przyszłe nazwy -Proponuję powołanie przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa stosownej komisji z udziałem Rady Języka Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Nazwy pociągów powinny być elementem polityki historycznej i kształtowania w pamięci pasażerów i kolejarzy tożsamości narodowej - podsumowuje Andruszkiewicz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro