Reklama
Reklama

Łazienki rzeczne dostaną "nowe życie": powstanie przy nich miejska plaża

Lata 20-te XX wieku | fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Lata 20-te XX wieku | fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Łazienki rzeczne przy ulicy Piastowskiej nad Wartą cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców w latach 30-tych czy 40-tych. Można się tu było wykąpać w wodzie z rzeki. Teraz dostają "nowe życie". Ma tu powstać nowa miejska plaża.

Już w środę pisaliśmy o atrakcjach, jakie pojawią się nad rzeką w sezonie wiosenno-letnim (TUTAJ). Nowa miejska plaża powstanie na Wildzie, konkretnie przy łazienkach rzecznych w pobliżu ulicy Piastowskiej.

Łazienki rzeczne w tej lokalizacji zaczęły powstawać w 1924 roku. W środku znajdowało się 128 kabin i szatnia dla maksymalnie 200 osób. Mieściły się tutaj restauracja, kasy, a nawet stanowisko pogotowia ratunkowego. Początkowo kobiety i mężczyźni odpoczywali tu osobno, ale ostatecznie zdecydowano się także na wprowadzenie plaży rodzinnej.

- To było główne miejskie kąpielisko, bo odkrytego kąpieliska na Chwiałce jeszcze nie było. Całe rodziny tu przychodziły. Nie trzeba było jechać środkami transportu nad Jezioro Rusałka czy do Kiekrza - tłumaczy Sławomir Mila, prezes Poznańskiego Klubu Motorowodnego. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki. - Rzeka była na tyle czysta, że kąpano się w rzece. Nie w nurcie głównym, tylko w zatoce - dodaje.

Już wiadomo, że przy nowej plaży, tak jak przy trzech pozostałych, zatrzymywać się będzie tramwaj wodny. Regularne kursy mają się rozpocząć na przełomie maja i czerwca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro