Reklama
Reklama

Nadwarciańskie tereny ponownie zaczną "żyć". Będą plaże i tramwaj wodny

Plaża w Parku Szelągowskim | fot. Michał Krüger
Plaża w Parku Szelągowskim | fot. Michał Krüger

Wiosna i lato to czas, w którym nad Wartą pojawia się coraz więcej mieszkańców. Wraz z nimi wracają tu atrakcje - plaże i statki. W tym roku powstać ma zupełnie nowa miejska plaża, na Wildzie. Po rzece mają też kursować tramwaje wodne. Nie zabraknie KontenerArt i Brzegu Wschodniego, które wpisały się już w nadwarciański krajobraz.

W ubiegłym roku, gdy tylko zaczęło robić się ciepło, nad Wartą widać było tłumy mieszkańców. Pojawiły się tutaj duże kontenery na śmieci (choć niestety wielu poznaniaków ma wciąż problem z wyrzucaniem swoich śmieci do kosza), stanęły przenośne toalety. Wszystko po to, by ułatwić mieszkańcom odpoczywanie nad rzeką.

Zachęcać do wybierania się nad Wartę mają m.in. miejskie plaże. A w tym roku mają funkcjonować aż cztery. Trzy dobrze znane poznaniakom - na Chwaliszewie, osiedlu Piastowskim i w Parku Szelągowskim oraz jedna zupełnie nowa - nad rzeką po stronie Wildy.

Nie jest to jedyna nowość. Po rzece kursować mają tramwaje wodne. Choć pierwsze statki wycieczkowe regularnie kursujące po poznańskim odcinku Warty pojawiły się już w 2014 roku, dopiero w 2015 roku możliwości skorzystania z takiej atrakcji było znacznie więcej. Po rzece pływało bowiem więcej statków.

Już wiadomo, że statki wrócą do Poznania w ostatni weekend kwietnia - w ramach majówki. To wtedy zaplanowano akcję Poznań za pół ceny, a więc bilety na rejsy wycieczkowe będą tańsze niż zwykle. Docelowo, prawdopodobnie od początku czerwca, statki mają pełnić rolę tramwaju wodnego, który będzie się zatrzymywać na plażach miejskich na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie, przy Katedrze oraz na plaży przy Parku Szelągowskim. Głos Wielkopolski ustalił, że niektóre rejsy mogą być dofinansowane przez miasto, a dzięki temu bilety będą tańsze. Wiadomo też, że wciąż funkcjonować będzie przystań w Starym Porcie. Docelowo miasto chce wybudować nową marinę przy moście Królowej Jadwigi, ale to kwestia kilku lat.

Już w tym roku zacząć działać ma także pole biwakowe w pobliżu plaży w Parku Szelągowskim. Będzie tam miejsce na rozbicie namiotu i zrobienie np. ogniska. Nie będzie tu jednak doprowadzonego prądu. Pełna infrastruktura dla takiego pola ma się tu pojawić za rok.

W przyszłym tygodniu ma się odbyć konferencja, podczas której magistrat zdradzi plany na najbliższe miesiące związane z atrakcjami nad rzeką. Można się spodziewać, że miejskie plaże zaczną działać w czerwcu, tak jak było to w zeszłym roku.

Pewne jest natomiast, że na majówkę działalność wznowi KontenerArt na Chwaliszewie. To miejsce, które od lat przyciąga nad rzekę mnóstwo mieszkańców. Odbywają się tutaj koncerty, warsztaty, czy wystawy. Wielu mieszkańców lubi natomiast przyjść tu tylko po to, by posiedzieć ze znajomymi na leżakach na piasku. Wielkie otwarcie KontenerArt będzie trwać aż 4 dni i rozpocznie się 29 kwietnia. W programie koncerty m.in. Dick4Dick, Dominiki Barabas i Posoki.

Pewne jest także, że w maju działalność wznowi Brzeg Wschodni - miejsce z plażą i leżakami na terenie Towarzystwa Wioślarzy Polonia na osiedlu Piastowskim. W ubiegłym roku Brzeg cieszył się dużą popularnością wśród poznaniaków, a jego pomysłodawcy na ten rok zapowiadają sporo zmian i nowości. Szczegółów jednak jeszcze nie zdradzają.

Czy uważasz, że tramwaj wodny sprawdzi się w Poznaniu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro