1000-lecie Chrztu Polski w Poznaniu: partia konkurowała z kościołem o obywateli
50 lat temu, w 1000. rocznicę Chrztu Polski, na poznańskim Ostrowie Tumskim odbywały się oficjalne uroczystości kościelne. Władza tego samego dnia zorganizowała jednak swoje obchody 1000-lecia Państwa Polskiego. Liczyło się to, gdzie pojawi się więcej poznaniaków. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na CYRYL-u.
Historię sprzed 50 lat, a więc z 1966 roku, w Biuletynie Miejskim przypomina Piotr Grzelczak. Władze zdecydowały wówczas o zorganizowaniu na Placu Mickiewicza w Poznaniu uroczystości z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego w tym samym dniu, w którym na Ostrowie Tumskim duchowni organizowali obchody Milenium Chrztu Polski. Miało to sprawić, że kościelne wydarzenia stracą rangę.
17 kwietnia poznaniacy wybrali się tłumnie w dwie powyższe lokalizacje, choć jak przypomina Grzelczak, na Placu Mickiewicza wielu mieszkańców pojawiło się "przymusowo". - Sięgnięto po bogaty zestaw środków administracyjnych, na czele z decyzją o zaostrzeniu dyscypliny pracy w poznańskich zakładach, podpartą dodatkowo zakazem udzielania urlopów, co z kolei oznaczało, że udział w partyjnym jubileuszu był de facto obowiązkowy - zauważa. Wielu uczestników obchodów w centrum miasta szybko jednak opuszczało "wiec" i udawało się w kierunku Ostrowa Tumskiego.
Uroczystości na Placu Mickiewicza uwiecznił na zdjęciach Eugeniusz Kitzman. Znajdują się obecnie w Archiwum Kroniki Miasta Poznania, a można je zobaczyć m.in. w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym (CYRYL).