Reklama
Reklama

Kompromis aborcyjny w zamian za religię na maturze? Kaczyński ma propozycję dla biskupów

Zwolennicy zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych na manifestacji w Bydgoszczy fot. PAP/Tytus Żmijewski

W najbliższych dniach ma dojść do spotkania lidera Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, z przedstawicielami Episkopatu. Tematem rozmów ma być projekt ustawy antyaborcyjnej. W zamian za złagodzenie stanowiska biskupów partia rządząca chce zaproponować wprowadzenie egzaminu maturalnego z religii.

O planach PiS donosi "Fakt". Zdaniem informatorów dziennika Kaczyński jest przeciwnikiem całkowitego zakazu aborcji, co stoi w opozycji z poglądami hierarchów kościoła i organizacji pro-life, które mogą już zbierać podpisy pod projektem odpowiedniej ustawy i nie chcą słyszeć o żadnych ustępstwach.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Rząd chce za wszelką cenę załagodzić spór wokół aborcji, dlatego ma zaproponować biskupom kompromis. - Zgoda jest jedynie na zakaz aborcji eugenicznej, czyli przerywania ciąży z powodu uszkodzeń czy choroby płodu - mówi jeden z polityków PiS.

W ustawie miałyby pozostać zapisy o możliwości przerwania ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki oraz poczęcia w wyniku gwałtu.

W zamian za to na maturze miałaby pojawić się religia, którą będzie można wybrać sobie jako przedmiot dodatkowy. Minister edukacji narodowej, Anna Zalewska, już wcześniej mówiła, że taki egzamin może być przydatny m.in. dla osób wybierających się na teologię.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Turkusowa woda w pilskim kąpielisku
30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro