Reklama

Niezwykłe zdjęcia Ostrowa Tumskiego i katedry

Zniszczona fasada katedry w 1945 roku | fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL
Zniszczona fasada katedry w 1945 roku | fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne prezentuje kolejną porcję archiwalnych zdjęć naszego miasta. Tym razem na obrazach i fotografiach można podziwiać Ostrów Tumski i katedrę na przestrzeni wieków.

CYRYL co jakiś czas wzbogaca się o nowe kolekcje zdjęć, na których można podziwiać historię Poznania. Tym razem, ze względu na 1050. rocznicę Chrztu Polski i oficjalne obchody, które odbędą się w tym tygodniu, na CYRYL-u pojawiły się fotografie przedstawiające Ostrów Tumski i katedrę.

Kolekcja przedstawiająca Ostrów Tumski ma blisko 100 elementów. - W tej kolekcji znajdują się fotografie Ostrowa Tumskiego od najstarszych znanych widoków uwiecznionych na gwaszach Karola Albertiego do najnowszych zdjęć lotniczych wyspy wykonanych już w XXI wieku - wyjaśnia Danuta Bartkowiak z CYRYL-a.

W przypadku kolekcji zdjęć katedry, na fotografiach zobaczymy m.in. modele obiektu z okresu przed pożarem w 1772 roku, klasycystyczną wersję budynku, czas wojennych zniszczeń i odbudowy. Zdecydowanie więcej zdjęć do zobaczenia TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro