Park Rataje: miasto zapłaci 12 mln złotych spółce Wechty

Tak ma wyglądać Park Rataje | fot. Perspektywa Pracownia Projektowa
Tak ma wyglądać Park Rataje | fot. Perspektywa Pracownia Projektowa

W grudniu pisaliśmy, że spółka Dariusza Wechty domaga się około 100 milionów złotych za wykup dawnej fabryki domów, na której ma powstać Park Rataje. Sąd Okręgowy zdecydował, że miasto nie będzie musiało płacić spółce za 4 z 6 działek, których dotyczył pozew. Za dwie kolejne zapłaci prawie 12 mln złotych. Wyrok nie jest prawomocny.

W październiku zaprezentowano projekt Parku Rataje, ale cały czas aktualny był problem sporu, jaki toczy się o grunt, na którym ma powstać park. Powstanie parku w tym miejscu zakładano już wiele lat temu. Gdy działała fabryka domów (w której powstawały elementy konstrukcji ratajskich bloków) zapowiadano, że po jej zamknięciu powstanie tu teren zielony dla mieszkańców. W 1990 roku kombinat budowlany uwłaszczył się jednak na tym terenie i stał się tym samym użytkownikiem wieczystym. Wtedy zaczęły się wszystkie problemy.

W kolejnych latach użytkownicy wieczyści się zmieniali. W chwili wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (2010 rok) były to spółki Chyżańska I i Chyżańska II. - Nie godząc się z zapisami tego planu, spółki skierowały żądanie wykupu gruntu za kwotę 92.206.000 zł. Podstawą żądania był brak możliwości budowy osiedla mieszkaniowego na tym terenie, mimo że spółki nigdy nie starały się o warunki zabudowy - wyjaśniał w grudniu Wydział Gospodarki Nieruchomościami UM.

Następnie, już po wejściu w życie mpzp, użytkownikiem wieczystym stała się spółka Quamiro (jej prezesem Dariusz Wechta), która nie tylko podtrzymuje dotychczasowe żądanie nabycia nieruchomości, ale też rozszerzyła je o odsetki. - W ocenie Miasta spółka Quamiro, która przejęła spółki Chyżańska I i II nie może żądać wykupu lub odszkodowania za ten teren. Zgodnie z przepisami takie roszczenie przysługuje podmiotowi, który jest użytkownikiem wieczystym w chwili uchwalenia i wejścia w życie planu miejscowego, a nie podmiotowi, który nabył to prawo po ponad 3 latach od tego czasu - zaznaczał WGN.

Równocześnie urzędnicy przypominali, że spółka Quamiro powołuje się na decyzję o warunkach zabudowy, która została unieważniona przez Naczelny Sąd Administracyjny w 2011 roku. Dodatkowym argumentem miasta było to, że teren nie nadaje się do zabudowy ponieważ występuje tu wysoki poziom wód gruntowych, a także tuż pod powierzchnią gruntu znajdują się pozostałości po fabryce domów.

Dziś miasto poinformowało, że Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił pozew spółki Quamiro w sprawie wykupu terenu pod Park Rataje przez miasto za około 100 mln złotych. Konkretnie chodzi o 4 z 6 działek wchodzących w skład terenu. - W uzasadnieniu sąd wskazał, że unieważniona przez Naczelny Sąd Administracyjny decyzja o warunkach zabudowy nie może być podstawą do uznania tych działek za teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową - informuje biuro prasowe miasta.

Miasto będzie jednak musiało zapłacić za dwie pozostałe działki blisko 12 milionów złotych. - Uzasadnieniem dla takiego wyroku może być zdaniem sądu funkcjonująca do momentu uchwalenia planu miejscowego decyzja, która dopuszczała zabudowę mieszkaniową tego terenu. Została ona wydana łącznie na 4 działki, oprócz tych objętych pozwem są to dwie działki, na których Wechta realizuje obecnie inwestycje mieszkaniowe. Tłumaczy ona także wysoką wycenę działek (988 zł za m2), które na podstawie tej decyzji rzeczoznawca potraktował jako budowlane - dodaje biuro prasowe.

Wyrok nie jest prawomocny. Z pewnością pojawią się odwołania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro