Poznań: urzędnicy deklarują walkę o czyste powietrze
Miasto chce walczyć o czyste powietrze dla mieszkańców. W najbliższych miesiącach odbędą się warsztaty dla mieszkańców, a także duża debata z samorządowcami. Kontynuowany ma być także program KAWKA.
Robi się coraz cieplej, a tym samym problem pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu tymczasowo przestanie doskwierać mieszkańcom. Już w marcu na stacji Polanka odnotowano jedynie 4 dni z przekroczoną dzienną normą pyłu PM10. Zdecydowanie gorzej jest jesienią i zimą - podczas ogrzewania naszych domów i mieszkań wskaźniki pyłów zawieszonych szybują w górę.
Walkę o poprawę stanu czystości powietrza w Poznaniu zapowiadają urzędnicy. Już w czerwcu odbędą się warsztaty, w których udział wezmą nie tylko mieszkańcy, ale też przedstawiciele organizacji samorządowych i ekologicznych. Wspólnie będą myśleć nad tym, jak poprawić jakość powietrza w naszym mieście. - Mam nadzieję, że uda się to dobrze zdiagnozować i wspólnie wypracować. Liczę, że będziemy podążać w tych kierunkach, które są istotne, a więc wymiany palenisk w gospodarkach przydomowych, ograniczenia spalania śmieci, termomodernizacji budynków, fotowoltaiki czy też zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych - wymienia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Na wrzesień zapowiedziano natomiast debatę z udziałem samorządowców z całej Polski. Jej inicjatorem jest Jacek Jaśkowiak. Zdaniem radnych, sytuację można poprawić. - Mamy potężne kliny zieleni, a w związku z tym powietrze ma szansę być tutaj dobre. Nie możemy go zanieczyszczać - mówi Marek Sternalski, radny PO i szef Komisji ochrony środowiska Rady Miasta.
Wiadomo też, że kontynuowany będzie program KAWKA. Za dwa lata programem zakładającym wymianę starych pieców na przyjazne środowisku ma zostać objęte całe miasto, a nie tylko wybrane dzielnice.