Reklama
Reklama

Katyń: Rosjanie planują wystawę o "polskich obozach koncentracyjnych"

Tablice z nazwiskami pomordowanych oficerów WP w Lesie Katyńskim fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
Tablice z nazwiskami pomordowanych oficerów WP w Lesie Katyńskim fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Na terenie muzeum w Katyniu, znajdującego się tuż obok cmentarza pomordowanych polskich oficerów, Rosjanie chcą utworzyć wystawę dotyczącą "polskich obozów koncentracyjnych, w których ginęli żołnierze Armii Czerwonej podczas wojny polsko-bolszewickiej.

RMF FM donosi, że inicjatorem tego pomysłu jest zależne od władz na Kremlu Rosyjskie Towarzystwo Wojenno- Historyczne, na które ogromny wpływ ma minister kultury Władimir Medinski.
- Są przecież wątki związane z naszymi czerwonoarmistami, których polskie władze wsadziły do obozów koncentracyjnych. Mówiąc o Katyniu, musimy pamiętać, że tam są pochowani nie tylko polscy wojskowi, ale i nasi sowieccy obywatele - powiedział Michaił Miagkow z Towarzystwa Wojenno- Historycznego.
Strona rosyjska nie ukrywa, że ostatnie działania związane są z deklaracjami strony polskiej dotyczącymi likwidacji sowieckich pomników.
Moskiewski korespondent RMF FM zwraca uwagę, że to kolejny etap rozmywania rosyjskiej odpowiedzialności za mord w Katyniu, który według narracji tamtejszych historyków miał być odpowiedzią za rzekome zbrodnie dokonane na czerwonoarmistach.
Podczas masowych mordów wiosną 1940 roku (doszło do nich w kilku miejscach) rozstrzelanych zostało prawie 22 tysiące obywateli Polski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
22.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro