Kolejorz w finale, ale styl rozczarował Zagłębie Sosnowiec - Lech Poznań 1:1

W rewanżowym spotkaniu półfinału rozgrywek o Puchar Polski Lech Poznań zremisował 1:1 z Zagłębiem Sosnowiec i dzięki zwycięstwu 1:0 w pierwszym meczu zapewnił sobie grę w finale.

Wyjściowy skład Kolejorza jasno pokazywał, że mistrz Polski nie ma zamiaru lekceważyć pierwszoligowca: Jan Urban wystawił wszytko co miał najlepszego. Wyjątkiem był powracający po kontuzji Karol Linetty, który rozpoczął mecz na ławce rezerwowych.
Gospodarze od początku rzucili się do ataku. Już w 2. minucie Sebastian Dudek zmusił Jasmina Buricia do najwyższego wysiłku, pięknie uderzając z rzutu wolnego.
Przez kwadrans miejscowi mieli wyraźną przewagą i wypracowali sobie kilka dobrych sytuacji. Za każdym razem nieco brakowało im jednak dokładności lub skutecznie interweniował Burić.
W końcu Kolejorz uspokoił swoją grę i zaczął przejmować inicjatywę. Niewiele jednak z tego wynikało, a serca kibiców Lecha zabiły mocniej dopiero w 27. minucie, kiedy Nicki Bille Nielsen strącił dośrodkowaną z rzutu rożnego piłkę, a ta trafiła w słupek. Powtórki pokazały, że Duńczyk pomógł sobie w tej sytuacji ręką.
Do końca pierwszej połowy oba zespoły zaliczyły po kilka prób strzałów, żadna jednak nie była w stanie zaskoczyć golkipera rywali. Tempo meczu wyraźnie spadło i widowisko stało się mało atrakcyjne dla widzów.
Po zmianie stron znów ruszyły ataki Zagłębia, a mistrz był kilkukrotnie w naprawdę sporych opałach. Sporo problemów defensywie Lecha sprawiały wejścia Martina Pribuli i Zarko Udovicica. Szczęśliwie dla Kolejorza błędy kolegów skutecznie naprawiał Paulus Arajuuri, który był jedną z wyróżniających się postaci swojego zespołu.
Dalszy scenariusz był bardzo podobny do tego z pierwszych 45 minut: gra znów przeniosła się do środkowej strefy i oba zespoły popełniały sporo błędów w rozegraniu.
Kluczowe dla losów spotkania okazało się wejście Linettego. Reprezentant Polski w 70. minucie po raz kolejny udowodnił, że bez niego zespół traci sporo ze swojej siły ofensywnej. Wychowanek Kolejorza posłał futbolówkę pomiędzy piłkarzami Zagłębia, przed polem karnym przyjął ją Maciej Gajos, który ładnie "nawinął" obrońcę i precyzyjnym strzałem dał Lechowi prowadzenie.
Bramka dała lechitom dużo pewności siebie i wydawało się, że z gospodarzy zejdzie powietrze. Nic bardziej mylnego: na placu gry zameldowali się Jakub Wilk i Adrian Paluchowski, a ten drugi w 82. minucie doprowadził do wyrównania, ogrywając w sytuacji sam na sam Buricia. Powtórki pokazały, że snajper Zagłębia był na minimalnym spalonym, arbiter jednak gola uznał.
Bezpośrednio po stracie bramki piłkarze Kolejorza byli nieco w szoku i gospodarze ruszyli z kolejnymi atakami, goście szybko jednak zwarli szyki i nie pozwolili sobie wydrzeć korzystnego dla nich wyniku.
Zespół Jana Urbana wykonał zadanie i awansował do finału, dzięki czemu wciąż może zakończyć sezon z sukcesem na koncie. Nie sposób przejść jednak obojętnie wokół wtorkowego spotkania. Mistrz Polski miał momentami poważne problemy z powstrzymaniem ataków beniaminka pierwszej ligi i tak naprawdę ani przez moment nie był w stanie go zdominować. Forma Kolejorza w ostatnich tygodniach nie zachwyca i sztab szkoleniowy ma o czym myśleć.

Zagłębie Sosnowiec - Lech Poznań 1:1 (0:0)

Lech: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński, Paulus Arajuuri, Tamas Kadar (Gumny 90") - Łukasz Trałka, Abdul Aziz Tetteh - Gergo Lovrencsics, Maciej Gajos, Darko Jevtić (Linetty 62") - Nicki Bille Nielsen (Jóźwiak 74")

Rezerwowi: Krzysztof Kotorowski, Robert Gumny, Vladimir Volkov, Karol Linetty, Kebba Ceesay, Dariusz Dudka, Kamil Jóźwiak

Zagłębie: Wojciech Fabisiak - Marcin Sierczyński, Dimityr Wezałow, Krzysztof Markowski, Zarko Udovicic, Dawid Ryndak, (Bartczak 41"), Łukasz Matusiak, Sebastian Dudek, Martin Pribula (Wilk 79"), Michał Fidziukiewicz, Jakub Arak (Paluchowski 79")

Rezerwowi: Matko Perdijić, Łukasz Sołowiej, Carles Martinez, Jakub Wilk, Adrian Paluchowski, Grzegorz Fonfara

90
Koniec spotkania. Zagłębie Sosnowiec - Lech Poznań 1:1. Lech awansował do finału Pucharu Polski