Reklama
Reklama

Sondaż: większość Polaków dopuszcza możliwość przeprowadzenia aborcji

fot. Jacek Molski

Wyniki sondaży pokazują, że ewentualne wprowadzenie całkowitego zakazu przeprowadzania aborcji może spotkać się ze sporym oporem społecznym. Większość osób biorących udział w badaniu opinii publicznej opowiada się za zachowaniem możliwości przerwania ciąży.

Jak wynika z sondażu opublikowanego przez CBOS, 80 proc. pytanych zgadza się na dopuszczenie aborcji w przypadku zagrożenia życia matki. Większość dopuszcza takie działanie również w przypadku zagrożenia zdrowia matki (71 proc.), gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa (73 proc.) lub gdy badania wykażą uszkodzenie płodu (53 proc.).

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

W ostatnim przypadku 30 proc. badanych jest przeciwko możliwości aborcji. W sytuacji gdy zagrożone jest zdrowie matki aborcję wyklucza 18 proc. odpowiadających. Mniej radykalni Polacy są w ocenie tej sytuacji gdy matka może stracić życie (11 proc.). Od 9 do 17 proc. waha się odsetek osób nie mających konkretnej odpowiedzi na dane pytanie.

Wyniki badania pokazują, że obecny "kompromis aborcyjny" zbieżny jest z poglądami Polaków. 75 proc. badanych wyklucza pozwolenie na wykonanie aborcji w przypadku gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji osobistej lub materialnej. 76 proc. odpowiadających nie zezwoliłoby na przerywanie ciąży "na życzenie". Pozytywnie na powyższe pytania odpowiadało od 13 do 14 proc. osób.

Sondaż przeprowadzono na początku marca na grupie 1034 osób.

Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana w Polsce?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro