Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 4
Reklama

Sondaż: większość Polaków dopuszcza możliwość przeprowadzenia aborcji

sk
środa, 6.04.2016 r.
godz. 10.37
sk | środa, 6.04.2016 r., godz. 10.37
Sondaż: większość Polaków dopuszcza możliwość przeprowadzenia aborcji
fot. Jacek Molski

Wyniki sondaży pokazują, że ewentualne wprowadzenie całkowitego zakazu przeprowadzania aborcji może spotkać się ze sporym oporem społecznym. Większość osób biorących udział w badaniu opinii publicznej opowiada się za zachowaniem możliwości przerwania ciąży.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1022 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1033 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jak wynika z sondażu opublikowanego przez CBOS, 80 proc. pytanych zgadza się na dopuszczenie aborcji w przypadku zagrożenia życia matki. Większość dopuszcza takie działanie również w przypadku zagrożenia zdrowia matki (71 proc.), gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa (73 proc.) lub gdy badania wykażą uszkodzenie płodu (53 proc.).

W ostatnim przypadku 30 proc. badanych jest przeciwko możliwości aborcji. W sytuacji gdy zagrożone jest zdrowie matki aborcję wyklucza 18 proc. odpowiadających. Mniej radykalni Polacy są w ocenie tej sytuacji gdy matka może stracić życie (11 proc.). Od 9 do 17 proc. waha się odsetek osób nie mających konkretnej odpowiedzi na dane pytanie.

Wyniki badania pokazują, że obecny "kompromis aborcyjny" zbieżny jest z poglądami Polaków. 75 proc. badanych wyklucza pozwolenie na wykonanie aborcji w przypadku gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji osobistej lub materialnej. 76 proc. odpowiadających nie zezwoliłoby na przerywanie ciąży "na życzenie". Pozytywnie na powyższe pytania odpowiadało od 13 do 14 proc. osób.

Sondaż przeprowadzono na początku marca na grupie 1034 osób.

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow
Reklama