Reklama
Reklama

Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej znów opóźnione

fot. mainrc sxc.hu.jpg
fot. mainrc sxc.hu.jpg

Wszystko wskazuje na to, że wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 złotych na godzinę na umowach zlecenia znów zostanie opóźnione. Politycy chcą, aby regulacje weszły w życie jesienią.

Informację podaje RMF RM. Ostatnie doniesienia mówiły, że odpowiednie zapisy wejdą w życie od 1 września. Obecnie mówi się o przesunięciu tego terminu o kolejne 2 miesiące.

Projekt odpowiedniej ustawy ciągle poddawany jest konsultacjom społecznym. Resort pracy musi zmierzyć się nie tylko z oczekiwaniami związków zawodowych, ale i pracodawców. Nie wiadomo np. czy regulacja obejmie od razu wszystkie umowy zlecenia, czy tylko te podpisane po zatwierdzeniu przepisów.

- Bardzo bym chciała, żeby ta regulacja weszła jak najszybciej, ale musimy się liczyć z opiniami naszych partnerów społecznych, a więc związków zawodowych, ale też organizacji pracodawców, którzy mówią o tym, że projekt powinien wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku. Musimy gdzieś po drodze się spotkać. Myślę, że odkładanie na styczeń jest zbyt późne - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Nieoficjalnie jako datę wprowadzenia nowych regulacji podaje się październik lub listopad. Rafalska zapewnia, że zmiany obejmą wszystkie umowy, pomimo sprzeciwu np. branży ochroniarskiej.

Minimalną stawkę w wysokości 12 złotych na godzinę zapowiadano już w kampanii wyborczej. Wydawało się, że zacznie ona obowiązywać od lipca, jednak terminu nie udało się dotrzymać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
34.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro