Reklama
Reklama

Poznań szykuje się do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski: będzie bezpiecznie?

Ubiegłotygodniowe ćwiczenia na INEA Stadionie
Ubiegłotygodniowe ćwiczenia na INEA Stadionie

Za niespełna dwa tygodnie w Poznaniu odbywać się będą uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. W piątek, 15 kwietnia, na Międzynarodowych Targach Poznańskich spotkają się wszyscy posłowie i senatorowie. Z orędziem wystąpi prezydent Andrzej Duda. W sobotę na INEA Stadionie zaplanowano natomiast spotkanie modlitewne z udziałem tysięcy wiernych. Czy będą bezpieczni?

31 marca Gazeta Finansowa podała, że w połowie ubiegłego miesiąca CIA przekazała Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacje o wysokim prawdopodobieństwie zamachów terrorystycznych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Miałoby do nich dojść w najbliższych miesiącach. Gazeta sprecyzowała, że zamachy bombowe miałyby się odbyć podczas dużych zgromadzeń ludzi. Wskazała Światowe Dni Młodzieży zaplanowane na lipiec jako potencjalnie interesujące dla terrorystów.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Choć główne uroczystości w ramach Światowych Dni Młodzieży nie będą się skupiać w Poznaniu, już w kwietniu w naszym mieście zaplanowano obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. 15 kwietnia na 12.00 zaplanowano uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, a na 15.45 procesję ulicami Poznania z Fary do Katedry na Ostrów Tumski. O 17.00 w Katedrze Poznańskiej odbędzie się natomiast eucharystia. Kolejne wydarzenia zaplanowano na sobotę. Na INEA Stadionie odbywać się będzie wielkie spotkanie modlitewne, w którym udział wezmą tysiące wiernych. Rozpocznie się o godzinie 10.00. Na 10.50 zaplanowano oficjalne rozpoczęcie Jubileuszowego Świętowania "Gdzie chrzest, tam nadzieja". O 14.00 rozpocznie się eucharystia, a na 19.00 zaplanowano musical "Jesus Christ Superstar".

- To niezwykle doniosłe wydarzenie, ale też potężne wyzwanie w zakresie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego - mówił w marcu Zbigniew Hoffman, wojewoda wielkopolski. - Na wojewodzie spoczywa obowiązek skoordynowania tych wszystkich działań, które dotyczą bezpieczeństwa. Wiadomo, że to działanie jest realizowane przez policję, straż pożarną, ratownictwo medyczne. Wojewoda musi zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom, nie tylko VIP-om. A będą to przecież nie tylko osoby z Wielkopolski. Jesteśmy przygotowani, wszyscy jesteśmy w blokach startowych - zapewnił.

Aby sprawdzić przygotowanie służb, w ubiegłym tygodniu odbyły się ćwiczenia na INEA Stadionie. Brali w nich udział policjanci, strażacy, ratownicy medyczni oraz pozoranci. Scenariusz ćwiczeń zakazał wybuch materiałów pirotechnicznych, a w jego następstwie wybuch paniki wśród uczestników spotkania. - W przypadku takiego zdarzenia należy nie wpadać w panikę i słuchać poleceń służb porządkowych, które kierują strumieniem ewakuacji - zaznacza Michał Kucierski z poznańskiej straży pożarnej.

Czy Twoim zdaniem Poznań będzie bezpieczny w trakcie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro