Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
9 0
Reklama

Lany Poniedziałek na Ławicy: mieszkańców odwiedzili ludowi przebierańcy

KaT
wtorek, 29.03.2016 r.
godz. 08.38
KaT | wtorek, 29.03.2016 r., godz. 08.38
Lany Poniedziałek na Ławicy: mieszkańców odwiedzili ludowi przebierańcy

Lany Poniedziałek na poznańskiej Ławicy nie istnieje bez wizyty żandarów - ludowych przebierańców. - Ludzie mają łzy w oczach jak nas widzą - mówi jeden z nich.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
12°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
9°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1023 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Żandary każdego roku w Lany Poniedziałek „grasują” po poznańskiej Ławicy. To ludowi przebierańcy, którzy po porannej mszy ruszają w odwiedziny do mieszkańców. Napotkane przez nich dziewczęta kończyły zmoczone wodą, inni mieszkańcy byli uderzani laską i smarowani po twarzy sadzą.

Ta wielkanocna tradycja miała swój początek w ostatnich latach I wojny światowej. Wówczas Ławica nie była jeszcze częścią Poznania, tylko wsią. W grupie przebierańców przywódcą jest policjant, którego przed wojną nazywano żandarem. To od niego swoją nazwę wzięła cała grupa składająca się m.in. z dziada, grajka czy kominiarza. Żandary otrzymują drobne upominki, a nawet są zapraszani do domów na poczęstunek. Przyznają jednak, że coraz częściej nowi mieszkańcy Ławicy nie otwierają im drzwi prawdopodobnie nie znając tradycji.

- Tutaj kiedyś nie szło przejść ulicą, tylu mieszkańców wychodziło z domów. Witali przebierańców. Teraz ta tradycja troszeczkę zanika - mówi Stanisław Łakomy, mieszkaniec Ławicy. - Jak przychodzimy do gości, odganiamy złe duchy - mówi „Dziad”. - Ludzie mają łzy w oczach jak nas widzą. Dziękują nam za to, że chodzimy każdego roku. Chcemy to robić - dodaje.

Kolejna wizyta żandarów za rok.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama