Czy Poznań był pierwszą stolicą Polski?
Wkrótce obchodzić będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Z tym wydarzeniem związane są oczywiście początku polskiej państwowości i pytania o pierwszą stolicę Polski. Czy był nią Poznań? Odpowiedzi na to pytanie szukał Błażej Wandtke w programie Tajemnice Poznania.
Oficjalnie za pierwszą stolicę Polski uznawane jest Gniezno. To tam przechowywano relikwie świętych, a do Gniezna pielgrzymował cesarz Otto III. O państwie gnieźnieńskim mówi też pochodzący z 991 roku dokument Dagome Iudex. Pojawiają się jednak wątpliwości. W Gnieźnie nie odnaleziono śladów miejsca, w którym mógłby odbyć się symboliczny Chrzest Polski, a na ślady baptysterium archeolodzy natrafili w Poznaniu i na Ostrowie Lednickim. W Gnieźnie nie odnaleziono też choćby śladów po siedzibie pierwszych władców.
Gdzie zatem znajdowała się stolica ówczesnej Polski? Historycy zwracają uwagę, że dziś przywiązujemy do tego zbyt duża wagę, a tak naprawdę w owych czasach trudno mówić o miastach stołecznych - Jedyną stolicą wtedy w kręgu cywilizacyjnym chrześcijaństwa był Konstantynopol. Nawet Akwizgran nie był stolicą - wyjaśnia dr Leszek Wetesko, historyk z Instytutu Kultury Europejskiej UAM. Zdaniem historyków ówczesne państwo oparte było o kilka grodów, pomiędzy którymi władca przemieszczał się. Dziś oprócz Poznania i Gniezna znamy też Ostrów Lednicki, Grzybowo i Giecz - To jest odległość 30-40 kilometrów pomiędzy jednym a drugim grodem, a więc Mieszko mógł się z całym dworem przemieścić w ciągu jednego dnia - mówi Hanna Kocka - Krenz, archeolog z poznańskiego UAM.
Okazuje się jednak, że Poznań w czasach Mieszka I wyróżniał się na tle innych grodów. Zachęcamy do obejrzenia Tajemnic Poznania w serwisie WTK Play.
Najpopularniejsze komentarze