Reklama
Reklama

Ogłoszono konkurs na projekt zmian na placu Kolegiackim

fot. UMP
fot. UMP

Do 31 marca zgłaszać się mogą pracownie zainteresowane wzięciem udziału w konkursie na zagospodarowanie placu Kolegiackiego. Zwycięską propozycję poznamy pod koniec lipca. Nagrodą jest 30 tysięcy złotych.

Konkurs na "nowy" plac Kolegiacki zapowiedziano już pod koniec stycznia, ale ogłoszono go oficjalnie dopiero teraz. - Chcemy przystąpić do inwestycji w latach 2017-2018. W tym roku chcemy przeprowadzić kompleksowe badania archeologiczne na placu - mówił w styczniu Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Z placu ma zniknąć parking, ale zanim zmiany zostaną wprowadzone, przeprowadzone zostaną badania archeologiczne. - W trakcie planowanych badań archeologicznych spodziewamy się sensacyjnego odkrycia reliktów kolegiaty św. Marii Magdaleny, najważniejszego kościoła lewobrzeżnego Poznania i to przez kilka stuleci, bo od czasów lokacji miasta do XVIII wieku - wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Miasto poinformowało w czwartek o założeniach konkursu na koncepcję zmian na placu Kolegiackim. - Celem konkursu jest znalezienie kompleksowych rozwiązań dla zagospodarowania przestrzeni publicznej placu Kolegiackiego oraz zespołu powiązanych z nim wnętrz. Rewaloryzacja obejmować ma zagadnienia urbanistyczne, architektoniczne, funkcjonalne, estetyczne i techniczne. Przedmiotem konkursu jest wykonanie koncepcji zagospodarowania w zakresie przestrzenno-funkcjonalnym. Zaproponowane rozwiązania projektowe mają doprowadzić do wydobycia i wzmocnienia potencjału rekreacyjnego, kulturowego, turystycznego, usługowego (centrotwórczego) - przy zachowaniu jego kameralnego charakteru oraz przez przełożenie akcentu na ruch pieszy - wyjaśniają urzędnicy.

Urzędnicy wierzą, że nowy plac Kolegiacki stanie się przestrzenią oryginalną i ponadprzeciętną. Pracownie, które planują zaprezentować swoje koncepcje, powinny zgłosić chęć udziału w konkursie do 31 marca. Czas na przygotowanie projektów to 4 miesiące - termin minie 8 lipca. Zwycięzcę mamy poznać pod koniec lipca.

Nagrodą dla zwycięzcy konkursu będzie 30 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w sprawie projektu budowlanego zmian na placu. Za drugie miejsce przyznane zostanie 15 tysięcy złotych, a za trzecie - 5 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro